Madde bağımlılığına ilişkin algıların kadınların farklı yaş grupları arasında karşılaştırılması
A comparison of perceptions of substance addiction among different age groups of women
- Tez No: 1011445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSE SABİHA BOZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Uyuşturucu madde bağımlılığı, insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olmakla birlikte, günümüzde bireysel sınırları aşarak ailevi, akademik ve toplumsal yapıları tehdit eden çok boyutlu bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Özellikle kullanım yaşının giderek düşmesi, bu sorunla mücadelede yaşa özgü algı ve tutumların analiz edilmesini kritik bir ihtiyaç haline getirmektedir. Bu çalışma, uyuşturucu madde bağımlılığına yönelik tutum ve algıların yaş değişkenine göre nasıl şekillendiğini belirlemek amacıyla, 16-25 yaş (ergenlik- genç yetişkinlik dönemi) ve 26-30 yaş (erken yetişkinlik dönemi) gruplarında bulunan kadın bireyler arasındaki algı farklılıklarını karşılaştırmalı bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, belirtilen yaş gruplarında yer alan 167 kadın katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, kadın bireylerin uyuşturucu madde bağımlılığına yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla Bayram Kök ve Hakkı Polat tarafından geliştirilen“Madde Bağımlılığına Toplumsal Bakış Ölçeği”kullanılmıştır. Söz konusu ölçek; Aile ve Birey Etkisi (ABE), Çevre ve Toplum Etkisi (ÇTE), Toplumsal Duyarlılık (TD) ile Kurumsal Duyarlılık ve Mücadele (KDM) olmak üzere dört temel boyutta analiz imkanı sunmaktadır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi, SPSS 26 istatistik paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmadan elde edilecek sonuçların, madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında geliştirilecek olan kamu politikalarına, yaş gruplarına özel müdahale programlarına ve toplumsal farkındalık çalışmalarına kaynaklık etmesi beklenmektedir. Özellikle erken yaşlardaki algıların tespit edilmesi, önleyici hizmetlerin planlanmasında stratejik bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Although substance addiction is a phenomenon as old as human history, it has evolved into a multidimensional public health crisis in the modern era, transcending individual boundaries and threatening familial, academic, and social structures. The progressive decline in the age of initial substance use makes the analysis of age-specific perceptions and attitudes a critical necessity in the fight against this issue. This study aims to examine the differences in perceptions among female individuals in the age groups of 16-25 (adolescence-young adulthood), 19-25 and 26-30 (early adulthood) through a comparative approach, in order to determine how attitudes and perceptions regarding substance addiction are shaped according to the age variable. The research sample consists of 167 female participants within the specified age groups. During the data collection process, the“Social Perspective on Substance Addiction Scale,”developed by Bayram Kök and Hakkı Polat, was employed to measure the attitudes of female individuals toward substance addiction. The scale enables analysis across four fundamental dimensions: Family and Individual Effect (FIE), Environment and Society Effect (ESE), Social Sensitivity (SS), and Institutional Sensitivity and Struggle (ISS). The data collected within the scope of the research were analyzed using the SPSS 26 statistical software package. The findings obtained from this research are expected to serve as a resource for public policies, age-specific intervention programs, and social awareness projects to be developed within the framework of combating substance addiction. Particularly, identifying perceptions at early ages carries strategic importance in the planning of preventive services.