Kibyra hellenistik dönem mimari ornamentleri
The architectural ornaments of hellenistic period in Kibyra
  1. Tez No: 1011460
  2. Yazar: ERKAN ALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kibyra Hellenistik Dönem Mimari Ornamentleri başlıklı konu kapsamında 2006 yılında başlayan ve günümüzde de sürdürülen sistematik kazı ve araştırmalar sonucunda açığa çıkartılan ve Hellenistik Dönem atfedilen mimari bloklar bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Kentin farklı yapılarında açığa çıkartılmış olan mimari ornamentler Dor ve İon düzenlerine ait mimari taş bloklar üzerinde yer almaktadır. Bu mimari taş bloklar genel olarak arşitrav-friz, sütun başlıkları ve korniş bloklarından oluşmaktadır. Mimari taş bloklar üzerindeki bezemeler triglif-metoplar, girlandlı frizler, İon kymationu, Lesbos kymationu, inci–boncuk dizisi, anthemion, kıvrık dal (ranke) bezemeleri gibi örneklerden oluşmaktadır. Bu süslemeler temel alınarak; bölgedeki komşu kentlerde ve yakın coğrafyadaki diğer kentlerden bilinen mimari bloklar üzerindeki süslemelerle karşılaştırılmış olup, tipolojik, stilistik ve kronolojik gelişimleri incelenmiştir. Böylece Kibyra'nın Hellenistik Dönem mimari ornament tercih ve geleneği ile bu geleneğin kronolojik gelişimi belirlenmeye gayret gösterilmiştir. Kibyra'daki Hellenistik Dönem mimari bloklar üzerindeki süslemeler tarihlendirilerek kentin Helenistik Dönem mimari gelişimi hakkında yeni bilgiler elde edilmiştir. Mimari ornamentler bulundukları yapılarla olan ilişkileri göz önüne alınarak, Hellenistik Dönem kent yapılarında tercih edilen bezeme geleneği hakkında daha detaylı bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study titled The Architectural Ornaments of Hellenistik Period in Kibyra, the architectural blocks attributed to the Hellenistic Period—uncovered through systematic excavations and research initiated in 2006 and still ongoing—have been examined through a comprehensive approach. The architectural ornaments uncovered in various buildings of the city appear on stone blocks belonging to the Doric and Ionic orders. These architectural stone blocks generally consist of architrave-frieze elements, column capitals, and cornice blocks. The decorative motifs on these blocks include examples such as triglyph–metope compositions, garland friezes, Ionian cyma, Lesbian cyma, bead-and-reel, anthemion, and running scroll (rinceau) ornaments. Based on these decorations, the typological, stylistic, and chronological developments of similar ornamentation on architectural blocks in neighboring cities and other settlements within the broader region were examined, and comparisons were made with the architectural ornaments of Kibyra. Through this comparative analysis, the typological, stylistic, and chronological evolution of Kibyra's Hellenistic architectural ornamentation has been determined. By dating the decorative elements on the Hellenistic architectural blocks at Kibyra, new insights into the city's architectural development during the Hellenistic Period have been obtained. Considering the relationship between the ornaments and the structures in which they were found, detailed information regarding the decorative traditions employed in Hellenistic urban architecture has been achieved.