Elmalı plain: A review of its environmental setting and archaeological settlements
Elmalı Ovası: Çevresel verileri ve arkeolojik yerleşimleri çerçevesinde değerlendirilmesi (2 cilt)
- Tez No: 89689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
ÖZET ELMALI OVASI: ÇEVRESEL VERİLERİ VE ARKEOLOJİK YERLEŞİMLERİ ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ Hseven, Yasemin Master, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bolümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. İlknur Özgen Haziran 1999 Elmalı Ovası Kuzey Likya olarak bilinen Güneybatı Anadolu'nun Teke yarımadasında yer almaktadır. Ova coğrafik konumu ile bir geçiş havzası olarak nitelendirebileceğimiz, Toros Dağları ve iç Anadolu Platosu arasında yer almaktadır. Bu çalışma, Elmalı Ovasını çevresel koşulları ve doğal kaynakları ile birlikte değerlendirmekle beraber, ovanın Prehistorik tarihinden başlayarak Islami dönemine kadar uzanan zaman dilimine ışık tutacak tarihi ve arkeolojik verilerin derlenmesini amaçlamaktadır. Bu veriler bölgenin tarihi ile ilgili antik kaynakları, epigrafik ve numismatik bilgileri, ve yapılan arkeolojik çalış maları içermektedir. Bu çalışmada ayrıca bölgeyi geçen yüzyıllarda ziyaret eden gezginlerin ve bölgeyle ilgili arkeolojik çalışmaların bir tarihçesi de verilmektedir. Çalışma, ovanın sürekli bir yerleşim tarihinin belirlenmesi açısından eksikliklerimizi ve yapılması gerekeni ortaya koymaktadır. Elmalı Ovası zengin doğal kaynakları ile geniş nüfusları barındırabilecek alt yapıyı sahip bulunmaktadır. Eldeki arkeolojik veriler ovanın Kalkolitik, Erken Tunç, Demir Çağları ve Roma döneminde yoğun olarak yerleşikliğini ortaya koymaktadır. Fakat bu veriler ovada sürekli bir yerleşimin devam ettiğine dair kesin kanıt sunmamaktadır. Ova ile ilgili arkeolojik veriler birçok boşluğa işaret etmektedir. Gelecekteki çalışmalar, özellikle bölgede devam etmekte olan Hacımusalar Kazısı ve Araştırmaları ovanın arkeolojik tarihine ışık tutacaktır. in
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ELMAU PLAIN: A REVIEW OF ITS ENVIRONMENTAL SETTING AND ARCHAEOLOGICAL SETTLEMENTS ilseven, Yasemin Master, Department of Archaeology and History of Art Supervisor: Doç. Dr. İlknur Özgen June 1999 The Elmalı Plain is located in Northern Lycia, in the Teke Peninsula of Southwest Anatolia. The plain is geographically in a transitional zone between the forest rich Taurus Mountains and the Highlands of the Anatolian Plateau. Being a fertile upland basin, it is the closest large arable land mass to coastal Lycia. This thesis aims to place the Elmalı Plain in an environmental context and to compile the information regarding the history and archaeology of the region starting with the Prehistoric periods up to the Islamic occupation of the plain. It evaluates the present evidence of literary sources, epigraphy, numismatic and archaeological remains. The thesis will also trace the history of travellers accounts and scholarly research done in the region, and will try to understand the gaps that exist in our archaeological knowledge and identify issues that can be pursued further. The Elmalı Plain, with its natural resources, was able to hold substantial populations, which is evident from the archaeological records for periods such as the Chalcolithic, Early Bronze Age, Iron Ages and the Roman period. Existing evidence far from suggests a definite continuity or discontinuity for all the historical periods, on which future investigations, especially the ongoing project of Hacimusalar excavations and survey, will throw more light. The present archaeological evidence for the Elmalı Plain suggests that the region, rather than being a remote upland region, was a transitional zone, both culturally and geographically between coastal Lycia and the upland regions of Kibyra, Kabalia and Pisidia. 11