Atatürk baraj gölü havzasının (Adıyaman/Şanlıurfa) vejetasyon yapısı üzerine fitososyolojik ve fitoekolojik araştırmalar
Phytosociological and phytoecological studies on the vegetation structure of Atatürk dam lake basin (Adiyaman/Şanliurfa)
  1. Tez No: 1011462
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZAFER TEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Botanik, Biology, Agriculture, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmaAtatürk Baraj GölüHavzası'nın (Adıyaman/Şanlıurfa) Vejetasyonun Fitososyolojik ve Fitoekolojik Yapısını araştırmakamacıyla yapılmıştır. 2020-2025tarihleri arasındeyapılan vejetasyon ve sintaksonomikçalışmalarsonucunda40familya, 142 cins ve 181taksontespitedilmiştir.Belirlenen 181 taksonun 60'ı İran-Turan, 18'i Akdeniz ve Doğu Akdeniz, 11'i Avrupa- Sibiryafitocoğrafikbölgelerine ait iken 92'si geniş yayılışlı ya da fitocoğrafik bölgesi bilinmemektedir. Araştırma yapılan alanın endemizm oranı % 6.08' dir. Çalışma alanın habitat tipleri EUNIS Habitat Sınıflandırmasına uygun bir biçimde belirlenmiştir. Çalışma neticesinde 8 adet ana habitat tipi ve toplamda 34 adet alt habitat tipi tespit edilmiştir.Vejetasyon çalışmalarında130 örnekparselin değerlendirilmesi sonucu hepsi bilim dünyası için yeniolan 12 bitki birliğitespit edilmiştir. Birliklerden3'ü orman, 6'sı step ve çalı, 3'ü sucul vejetasyonuna aittir. Tespitiyapılan birlikler ve bu birliklerin bağlı oldukları üst kategoriler şu şekildedir: Orman vejetasyonu: Sınıf:Astragalo microcephali-Brometea tomentelli Quezel 1973 Ordo: Onobrychido armenae-Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoğlu, & Quézel 1985 1. Birlik: Ceraso tortuosae – Quercetum libanii Çetiner&Tel Alyans: Astragalo erythrotaeni – Gundelion armataeKaya & Ketenoğlu2010 2. Birlik: Scutellario orientalidis – Crataegetum monogynaeÇetiner&Tel Sınıf: Quercetea pubescentisDoing Kraft 1955 Ordo: Querco cerridis – Cedretalia libaniBarbéro, Loisel and Quézel 1974 Alyans: Quercion anatolicaeAkman, Barbéro and Quézel 1979 3. Birlik: Pistacio terebinthi –Quercetum brantiiÇetiner&Tel Step ve çalı vejetasyonu: Sınıf: Astragalo microcephali – Brometea tomentelli Quezel 1973 Ordo: Onobrychido armenae – Thymetalia leucostomiAkman, Ketenoğlu, & Quézel 1985 Alyans: Astragalo erythrotaeni – Gundelion armataeKaya & Ketenoğlu 2010 4.Birlik: Astragalo brachypterii – Thymbretum spicataeÇetiner&Tel 5. Birlik: Onobrycho argyrea –Hedysaretum syriaciiÇetiner&Tel Alyans: Phlomido armeniacae – Astragalion microcephali Akman, Ketenoğlu, Quézel & Demirörs 1984 6. Birlik: Alceo apterocarpae– Vincetoxicetum hirundinaria Çetiner&Tel 7. Birlik: Klaso cerinthifolia – Amygdaletum arabicae Çetiner&Tel 8. Birlik: Notobaso syriacae – Paliuretum spina- christii Çetiner&Tel 9. Birlik: Onosmo isauricii – Astragaletum brachypterii Çetiner&Tel Sucul ve bataklık vejetasyonu: Sınıf: Phragmitio – Magnocaricetea Klika in Klika et Novak 1941 Ordo: Holoschoenetalia vulgaris Br.-Bl. ex Tchou 1948 10. Birlik: Alismo lanceolati –Vitetum agni-casti Çetiner&Tel Ordo: Phragmitetalia W. Koch 1926 Alyans: Phragmition communis Schmale 1939 11. Birlik: Cypero longii–Phragmitetum australidis Çetiner&Tel 12. Birlik: Phragmito australidis – Salicetum albae Çetiner&Tel
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the Phytosociological and Phytoecological Structure of the Vegetation in the Atatürk Dam Lake Basin (Adıyaman/Şanlıurfa). During the syntaxonomic studies conducted between 2020-2025, 40 families, 142 genera and 181 taxa were identified. Of the 181 taxa identified, 60 belong to the Iran-Turan, 18 to the Mediterranean and Eastern Mediterranean, and 11 to the Europe-Siberian phytogeographic regions, while 92 are widely distributed or their phytogeographic regions are unknown. The endemism rate of the research area is 20.61%. The habitat types of the study area were determined in accordance with the EUNIS Habitat Classification. The study identified eight main habitat types and a total of 34 sub-habitat types. As a result of the evaluation of 130 sample plots in vegetation studies, 12 plant associations, all of which are new to the scientific world, were identified. 3 of the associations belong to forest, 6 to steppe and shrub, and 3 to aquatic vegetation. The identified associations and their supercategories are as follows: Forest vegetation: Classis: Astragalo microcephali – Brometea tomentelli Quezel 1973 Ordo: Onobrychido armenae – Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoğlu, & Quézel 1985 1. Association: Ceraso tortuosae –Quercetum libaniiÇetiner&Tel Alliance: Astragalo erythrotaeni– Gundelion armataeKaya & Ketenoğlu2010 2. Association: Scutellario orientalidis–Crataegetum monogynae Çetiner&Tel Classis: Quercetea pubescentisDoing Kraft 1955 Ordo: Querco cerridis – Cedretalia libaniBarbéro, Loisel and Quézel 1974 Alliance: Quercion anatolicaeAkman, Barbéro and Quézel 1979 3.Association: Pistacio terebinthi–Quercetum brantiiÇetiner&Tel Steppe and shrubland vegetation: Classis: Astragalo microcephali – Brometea tomentelli Quezel 1973 Ordo: Onobrychido armenae – Thymetalia leucostomiAkman, Ketenoğlu, & Quézel 1985 Alliance: Astragalo erythrotaeni – Gundelion armataeKaya & Ketenoğlu 2010 4.Association: Astragalo brachypterii – Thymbretum spicataeÇetiner&Tel 5. Association: Onobrycho argyrea –Hedysaretum syriaciiÇetiner&Tel Alliance: Phlomido armeniacae–Astragalion microcephali Akman, Ketenoğlu, Quézel & Demirörs 1984 6. Association: Alceo apterocarpae– Vincetoxicetum hirundinariaÇetiner&Tel 7. Association: Klaso cerinthifolia– Amygdaletum arabicaeÇetiner&Tel 8. Association: Notobaso syriacae– Paliuretum spina- christiiÇetiner&Tel 9. Association: Onosmo isauricii– Astragaletum brachypteriiÇetiner&Tel Aquatic and swampy vegetation: Classis: Phragmitio– MagnocariceteaKlika in Klika et Novak 1941 Ordo: Holoschoenetalia vulgarisBr.-Bl. ex Tchou 1948 10. Birlik: Alismo lanceolati –Vitetum agni-castiÇetiner&Tel Ordo: PhragmitetaliaW. Koch 1926 Alliance: Phragmition communisSchmale 1939 11. Association: Cypero longii–Phragmitetum australidisÇetiner&Tel 12. Association: Phragmito australidis– Salicetum albaeÇetiner&Tel