Kadın tutuklu ve hükümlülerde çocukluk çağı travmaları ile sürekli kaygı düzeyi, erken dönem uyum bozucu şemalar ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between childhood trauma and traits-trait anxiety level, early maladapti̇ve schemas, and problem-solving skills in female prisoners and convicts
- Tez No: 1011480
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN OĞUZ KARAMUSTAFALIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı kadın tutuklu ve hükümlülerin çocukluk çağı travmaları ile sürekli kaygı düzeyi, erken dönem uyum bozucu şemalar ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de İstanbul ilinde ceza infaz kurumlarında bulunan kadınlar, örneklem grubunu ise herhangi bir suç sebebiyle Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Marmara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda infaz kurumunda tutuklu veya hükümlü olan çalışmaya katılımı kabul etmiş 100 kadın oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunun %49'unu tutuklu, %51'ini ise hükümlü bireyler oluşturmaktadır. Katılımcıların %52'si Hırsızlık/gasp/dolandırıcılık suçlarından, %21'i Yaralama/öldürme suçlarından, %27'si ise Uyuşturucu/alkol ile ilgili suçlardan dolayı cezaevinde bulunmaktadırlar. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇTQ), Young Şema Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Problem Çözme Envanteri aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler gönüllülük ilkesine dayanarak yüz yüze olacak şekilde toplanmıştır. Veriler SPSS for Windows 25.00 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma ölçek ve alt boyutlarının hesaplanan çarpıklık-basıklık değerlerinin ±2 aralığında olmuştur. Bu ise araştırma veri setinin normal dağılımını göstermektedir. Ölçüm araçlarının hesaplanan Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayıları ise veri setinin güvenilir olduğunu göstermiştir. Araştırma verilerinin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma bulgularında yaş, medeni durum, çocuk varlığı durumu, psikiyatrik rahatsızlık geçmişi, şiddet mağduriyeti geçmişi demografik değişkeni ile çocukluk çağı travmaları, erken dönem uyum bozucu şemalar, sürekli kaygı düzeyi ve problem çözme envanterleri toplam puan ortalamaları ve alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Cezaevi geçmişi ve suç türü değişkenine göre ölçeklerin toplam puan ve alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Araştırma ölçek ve alt boyutlarının arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla ise Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Yapılan bu analiz kapsamında çocukluk çağı travmaları ile erken dönem uyum bozucu şemalar, problem çözme becerileri ve sürekli kaygı arasında, problem çözme becerileri ile erken dönem uyum bozucu şemalar arasında, sürekli kaygı ile erken dönem uyum bozucu şemalar ve problem çözme arasında pozitif yönde istatistiksel anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma bulgularında, çocukluk çağı travmaları ile sürekli kaygı ve çocukluk çağı travmaları ile problem çözme arasında erken dönem uyum bozucu şema alanlarının aracı rollerinin etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the relationship between childhood traumas and trait anxiety levels, early maladaptive schemas, and problem-solving skills in female detainees and convicts. The study population consists of women incarcerated in correctional facilities in Istanbul, Turkey. The sample group comprises 100 women who are detained or convicted in Bakırköy Women's Closed Correctional Facility and Marmara Women's Closed Correctional Facility for any crime and who agreed to participate in the study. 49% of the sample group consists of detainees, and 51% consists of convicts. 52% of the participants are in prison for theft/robbery/fraud, 21% for assault/homicide, and 27% for drug/alcohol-related crimes. Data were collected using a Demographic Information Form, the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), the Young Schema Scale, the State-Trait Anxiety Inventory, and the Problem-Solving Inventory, all prepared by the researcher. The data used in the study were collected face-to-face based on the principle of voluntarism. The data were analyzed using the SPSS for Windows 25.00 software package. The calculated skewness-kurtosis values of the research scales and sub-dimensions were within the ±2 range, indicating a normal distribution of the research dataset. The calculated Cronbach's Alpha internal consistency coefficients of the measurement instruments showed that the dataset was reliable. Parametric tests were used in the analysis of the research data. The research findings revealed statistically significant differences between the demographic variables of age, marital status, presence of children, history of psychiatric disorders, and history of victimization of violence, and the total mean scores and sub-dimensions of childhood traumas, early maladaptive schemas, trait anxiety level, and problem-solving inventories. No significant difference was found between the total scores and sub-dimensions of the scales and the variables of prison history and type of crime. Pearson Correlation Analysis was performed to determine the relationship between the research scales and their sub-dimensions. This analysis revealed statistically significant positive correlations between childhood trauma and early maladaptive schemas, problem-solving skills, and trait anxiety; between problem-solving skills and early maladaptive schemas; and between trait anxiety and early maladaptive schemas and problem-solving. The research findings also indicated that early maladaptive schema domains play a mediating role in the relationships between childhood trauma and trait anxiety, and between childhood trauma and problem-solving.