E. colı kullanarak nar, ananas ve muz kabuklarından tek hücre proteini üretimi: Protein verimini artırma için besin karışımının optimizasyonu
Single-cell protein production from pomegranate, pineapple and banana peels using e. coli: Optimization of nutrient mix for enhanced protein yield
- Tez No: 1011495
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MURAT VELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, karışık meyve kabuğu hidrolizatlarının Escherichia coli DH5α kullanılarak tek hücre proteini (THP) üretimi için düşük maliyetli bir substrat olarak potansiyelini araştırmıştır. Ananas, nar ve muz kabuklarının on farklı kombinasyonu, fermente edilebilir indirgen şekerlerin açığa çık ması amacıyla termal işlemle hidrolize edilmiştir. Elde edilen hidrolizatlar üç farklı besin koşulu altında değerlendirilmiştir: takviye edilmemiş ortam, maya özü ile takviye edilmiş ortam ve hem maya özü hem de tanımlı mineral tuzları ile takviye edilmiş ortam. Hidrolizatlardaki indirgen şeker içeriği 11,09 ila 23,02 mg/mL arasında değişmiş olup, meyve kabuğu oranlarına bağlı olarak fer mente edilebilir karbon kaynağı miktarında önemli bir değişkenlik göstermiştir. Mikrobiyal bü yüme, OD600 değeri ile ölçülmüş olup, besin takviyesi ile anlamlı düzeyde artmıştır. Takviye edil meyen ortamlarda sınırlı bir büyüme gözlemlenmiş (OD600 <0,6), yalnızca maya özü ilavesi ise bazı örneklerde OD600 değerini 2,8'e kadar yükseltmiştir. En yüksek mikrobiyal büyüme hem maya özü hem de mineral takviyesi yapılmış hidrolizatlarda gözlenmiş ve OD600 değeri 7,5'e ulaşmıştır. Biyokütle verimi de benzer bir eğilim göstermiş; en yüksek kuru biyokütle, 1 g ananas, 8 g nar ve 1 g muz kabuğu içeren formülasyondan elde edilmiş ve zenginleştirilmiş koşullarda 100 mL'de 350 mg'a ulaşmıştır. En yüksek verim sağlayan biyokütlede Kjeldahl analiziyle %35 protein saptanmış, azot optimizasyonu ile %40,33'e yükselmiştir. Meyve kabuğu hidrolizatları etkili bir karbon kaynağıdır, ancak büyüme ve protein birikimi için azot ve mineral takviyesi gereklidir. Takviyeli hidrolizatlar sürdürülebilir THP üretimi için umut vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explored the potential of mixed fruit peel hydrolysates as a low-cost substrate for single cell protein (SCP) production using Escherichia coli DH5α. Ten different combinations of pi neapple, pomegranate, and banana peels were hydrolyzed using thermal treatment to release fer mentable reducing sugars. The hydrolysates were evaluated under three nutritional conditions: un supplemented, supplemented with yeast extract, and supplemented with both yeast extract and a defined mineral salts. Reducing sugar content among the hydrolysates ranged from 11.09 to 23.02 mg/mL, indicating substantial variability in fermentable carbon availability across fruit peel ratios. Microbial growth, measured by (OD600), was significantly enhanced by nutrient supplementation. Unsupplemented media supported limited growth (OD600 <0.6), while yeast extract alone elevated OD600 to 2.8 in the best-performing samples. The highest growth was recorded in hydrolysates enriched with both yeast extract and minerals, reaching an OD600 of 7.5. Biomass yield followed similar trends, with the greatest dry biomass observed in the hydrolysate composed of 1 g pineapple peel, 8 g pomegranate peel, and 1 g banana peel (total 10 g), yielding up to 350 mg/100 mL under enriched condition. The highest-yield biomass showed 35% protein content by Kjeldahl analysis, which increased to 40.33% after nitrogen optimization. These findings show that fruit peel hyd rolysates are effective carbon sources, but require nitrogen and mineral supplementation to support microbial growth and protein accumulation, highlighting their promise as a sustainable substrate for bacterial SCP production.