Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit kampüsü organik atıklarından yüksek katma değerli kompost üretiminin araştırılması
Investigation of high value added compost production from organic wastes of Ondokuz Mayis University Kurupelit campus
- Tez No: 1011512
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN GAMZE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Artan nüfus, hızlı kentleşme ve değişen tüketim alışkanlıkları sonucunda organik atık miktarı dünya genelinde hızla artmış ve bu durum atık yönetimini önemli bir çevresel sorun hâline getirmiştir. Sürdürülebilir kalkınma ve döngüsel ekonomi yaklaşımı kapsamında organik atıkların bertaraf edilmesi yerine yeniden değerlendirilerek ekonomik değere sahip ürünlere dönüştürülmesi büyük önem taşımaktadır. Üniversite kampüsleri barındırdıkları yoğun öğrenci, akademik ve idari personel popülasyonu nedeniyle küçük ölçekli yaşam alanları olmasına rağmen, büyük miktarda organik atık üretmektedir. Üniversite kampüslerinde sürdürülebilir organik atık yönetimi, toplum ve diğer sektörler için sinerjik etki yaratma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit Kampüsünde oluşan meyve ve sebze atıkları, çim atıkları ve talaş farklı oranlarda karıştırılarak kapalı tip (in-vessel) pilot reaktörlerde kompostlaştırılmış ve proses süresince çeşitli fizikokimyasal parametreler izlenmiştir. Pilot ölçekli çalışmalar, proses verimi ve kompost kalitesi açısından en uygun karışım oranının %65 meyve-sebze atığı, %15 çim atığı ve %20 talaş olduğunu göstermiştir. Belirlenen karışım oranı kullanılarak tam ölçekli kompostlaştırma reaktöründe uygulama gerçekleştirilmiştir. Tam ölçekli reaktörden elde edilen kompostta olgunluk düzeyini belirlemek amacıyla fizikokimyasal analizler ve çimlenme indeksi testi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre kompostun çimlenme indeksi değeri 1,082 ve C/N oranı 18,87 olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, nihai kompostun kabul edilen olgunluk standardını sağladığını ve bitkiler üzerinde fitotoksik etki göstermediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, üniversite kampüslerinde oluşan organik atıkların kompostlaştırma yöntemiyle değerlendirilmesi sürdürülebilir atık yönetimine ve döngüsel ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Organic waste has rapidly increased worldwide as a result of growing population, rapid urbanization, and changing consumption habits, and its management has become a significant environmental problem. Sustainable development and circular economy emphasize the importance of transforming organic waste into economically valuable products instead of disposal. Although university campuses are small-scale living environments, they generate large amounts of organic waste due to their high population of students and staff. Sustainable organic waste management on university campuses has the potential to create synergistic effects for society and other sectors. In this study, fruit and vegetable waste, grass clippings, and sawdust generated at Ondokuz Mayıs University's Kurupelit Campus were mixed in different ratios and composted in closed-type (in-vessel) pilot reactors, and various physicochemical parameters were monitored during the process. Pilot-scale studies have shown that the optimal mixing ratio for process efficiency and compost quality is 65% fruit and vegetable waste, 15% grass clippings, and 20% sawdust. This mixture ratio was then applied in a full-scale composting reactor. Physicochemical analyses and germination index tests were conducted to determine the maturity level of the compost obtained from the full-scale reactor. According to the analysis results, the germination index of the compost was determined to be 1,082 and the C/N ratio was 18,87. The results showed that the final compost met the accepted maturity standards and did not exhibit phytotoxic effects on plant growth. Consequently, utilizing organic waste generated on university campuses through composting will significantly contribute to sustainable waste management and the circular economy.