Bakteriyemili hastalarda BioFire FilmArray Kan Kültürü paneli 2'nin tanı ve tedavi yönetimine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of BioFire FilmArray Blood Culture Panel 2 on diagnosis and treatment management in bacteremia patients
- Tez No: 1011511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT DEVRİM BİNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sepsis ve bakteriyemi yönetiminde erken ve uygun ampirik antimikrobiyal tedavi, sağkalımı belirleyen en kritik faktörlerden biridir. Ancak referans yöntem olan konvansiyonel kan kültüründe patojenin ve antimikrobiyal duyarlılığın saptanması 48-72 saat sürebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, sepsis şüpheli bakteriyemili hastalarda doğrudan kan kültürü şişesinden yaklaşık bir saatte sonuç veren multipleks PCR tabanlı BioFire FilmArray Kan Kültürü Paneli 2 (BCID2) sisteminin tanısal performansını ve tedavi yönetimi (optimizasyon/mortalite) üzerindeki klinik etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, klinik etki ve yöntem karşılaştırma tasarımıyla yapılan bu çalışmaya, 1 Aralık 2023 – 20 Eylül 2024 tarihleri arasında Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatarak tedavi gören ve pozitif kan kültürü sinyali sonrasında BCID2 paneli çalışılan 110 erişkin hasta dahil edilmiştir. Hastaların klinik özellikleri, mikrobiyolojik kültür verileri, fenotipik direnç sonuçları ve BCID2 panel bulguları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. BCID2 panelinin, hızlı patojen/direnç saptama yeteneğinin ampirik antimikrobiyal tedavi revizyonlarına (T0 anında) etkisi kaydedilmiş ve sağkalım üzerine olan bağımsız etkisini saptamak amacıyla çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 110 hastanın yaş ortalaması 66.4±15.8 olup, hastane içi mortalite oranı %56.4 olarak saptanmıştır. Konvansiyonel kan kültürü ile %81.8 oranında üreme saptanırken, moleküler BCID2 paneli ile pozitiflik oranı %91.8 bulunmuştur. İki yöntem arasında pozitif yüzde uyumu %91.1 ve hasta bazlı doğru tanımlama oranı %93.6 olarak saptanmıştır. Genotipik ve fenotipik direnç karşılaştırmasında; geniş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) için CTX-M pozitifliğinin fenotipik uyumu %94.5, karbapenem direnci için OXA-48/NDM pozitifliğinin fenotipik uyumu ise %95.5 gibi yüksek bir oranda bulunmuştur. Ayrıca saptanan %99.0'lık negatif prediktif değerler, direnç geni yokluğunda geniş spektrumlu tedavilerin güvenle sonlandırılabileceğini göstermiştir. Hastaların ampirik antibiyotik tedavisi BCID2 sonucuna göre olguların %29.1'inde ortalama 0.49 gün içerisinde optimize edilmiştir. Çok değişkenli regresyon analizinde, T0 anında tedavinin optimize edilmesi daha düşük hastane içi mortalite ile bağımsız bir şekilde ilişkili bulunmuştur (OR: 0.26, p=0.020). Sonuç: BCID2 paneli, yüksek analitik duyarlılığı sayesinde, antibiyotik baskısı altında dahi mikroorganizmaları saptayabilmekte ve karmaşık direnç profillerini konvansiyonel kültüre 12 göre çok daha hızlı aydınlatmaktadır. Patojen ve direnç geninin ilk 1 saat içinde tanımlanmasıyla sağlanan erken antibiyotik optimizasyonunun, mortalite riskini bağımsız olarak azalttığı kanıtlanmıştır. BCID2 paneli, konvansiyonel kan kültürünün yerini almak yerine onu bütünleyen kritik bir araç olarak rutin sepsis yönetim algoritmalarına entegre edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Early and appropriate empiric antimicrobial therapy in the management of sepsis and bacteremia is one of the most critical factors determining survival. However, the detection of pathogens and antimicrobial susceptibility using conventional blood culture, which is the reference method, can take 48–72 hours. The aim of this study is to evaluate the diagnostic performance and the clinical impact on treatment management of the multiplex PCR-based BioFire FilmArray Blood Culture Identification 2 (BCID2) panel, which provides results in approximately one hour directly from the blood culture bottle, in bacteremia patients with suspected sepsis. Materials and Methods: This retrospective, clinical impact, and method comparison study included 110 adult inpatients treated at Mengücek Gazi Training and Research Hospital between December 1, 2023, and September 20, 2024, who underwent BCID2 panel testing following a positive blood culture signal. Patients' clinical characteristics, microbiological culture data, phenotypic resistance results, and BCID2 panel findings were comparatively analyzed. The impact of the BCID2 panel's rapid pathogen and resistance detection capability on empiric antimicrobial treatment revisions at time T₀ was recorded, and a multivariate logistic regression analysis was performed to determine its independent effect on survival. Results: The mean age of the 110 patients included in the study was 66.4±15.8 years, and the in-hospital mortality rate was 56.4%. While conventional blood culture showed a positivity rate of 81.8%, the positivity rate with the molecular BCID2 panel was 91.8%. The target-based observed agreement between the two methods was 94.2%, and the patient-based correct identification rate was 93.6%. In the comparison of genotypic and phenotypic resistance, the phenotypic agreement of CTX-M positivity for extended-spectrum beta-lactamase (ESBL) was 94.5%, and the phenotypic agreement of OXA-48/NDM positivity for carbapenem resistance was 95.5%. Furthermore, the negative predictive value of 99.0% demonstrated that broad-spectrum therapies can be safely discontinued in the absence of a resistance gene. Based on the BCID2 results, empiric antibiotic therapy was optimized in 29.1% of cases within an average of 0.49 days. In the multivariate regression analysis, optimizing treatment at time T₀ was identified as an independent protective factor against in-hospital mortality (OR: 0.26, p=0.020). 14 Conclusion: Thanks to its high analytical sensitivity, the BCID2 panel can detect microorganisms even under antibiotic pressure and elucidates complex resistance profiles much faster than conventional culture. Early antibiotic optimization, enabled by pathogen and resistance gene identification within the first hour, has been shown to independently reduce mortality risk. The BCID2 panel should be integrated into routine sepsis management algorithms as a critical complementary tool rather than a replacement for conventional blood culture.