Survey-based assessment of public awareness and adoptiona intent for rooftop solar photovoltaic (PV) systems among individuals in Pakistan
Anket tabanlı bir değerlendirme: Pakistan'daki bireyler arasında çatı tipi güneş fotovoltaik (PV) sistemlerine yönelik kamuoyu farkındalığı ve benimseme niyeti
  1. Tez No: 1011513
  2. Yazar: AYESHA SHAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN Ş. EDİGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, Pakistan'daki bireyler arasında güneş enerjisine aşinalık düzeyini ve benimseme niyetini incelemektir. Pakistan geleneksel olarak fosil yakıt kaynakları açısından zengin bir ülke olarak görülse de, coğrafi konumu ve iklim koşulları nedeniyle güneş enerjisi üretimi açısından da yüksek bir potansiyele sahiptir. Bu nedenle, bireylerin güneş enerjisine ilişkin farkındalık düzeylerini ve güneş panelleri kurma niyetlerini anlamak önemlidir. Bu çalışmada anket tabanlı bir soru formu geliştirilmiştir. Anket, farklı üniversitelerdeki bireylere dağıtılmış, kamu sektöründeki kişilerle paylaşılmış ve yerel düzeyde birebir ulaşılan katılımcılara uygulanmıştır. Yanıtlar Google Formlar aracılığıyla toplanmış ve Excel kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, katılımcıların güneş enerjisinin benimsenmesine yönelik tutum ve görüşlerini daha iyi anlayabilmek amacıyla demografik bilgiler de toplanmıştır. Elde edilen bulgular, katılımcıların çoğunun güneş enerjisine yüksek düzeyde aşina olduğunu ve güneş enerjisi sistemleri kurma niyetine sahip olduğunu göstermektedir. Ancak ne yazık ki, bu olumlu niyetlere rağmen fiili uygulama sınırlı kalmaktadır. Bunun başlıca nedenleri arasında yüksek kurulum maliyetleri, uzun ve karmaşık kurulum süreçleri, finansal destek veya teşviklerin yetersizliği ile hükümetin eylem ve politikalarındaki eksiklikler yer almaktadır. Genel olarak çalışma, Pakistan'da güneş enerjisine yönelik farkındalık ile gerçek benimseme arasında belirgin bir boşluk olduğunu ortaya koymakta ve olumlu niyetlerin pratik uygulamaya dönüştürülebilmesi için daha güçlü devlet desteği, politika reformları ve finansal teşviklerin gerekli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The research problem was to investigate the familiarity with solar and the intention to adopt it among Pakistanis. Even though Pakistan is conventionally considered a fossil- powered nation, it has promising perspectives for developing solar energy sources due to its geographical position and climate. Hence, the awareness of people about solar energy and their desire to install solar panels is necessary. This research paper entailed the creation of a questionnaire in the form of a survey. It was spread to various universities, the public sector, and approached locally. The questionnaire was filled in through Google Form, and the data analyzed through Excel were used. Demographic data were also gathered to understand the position and views of the participants on the adoption of solar energy in a better way. Its results indicate that the majority of the population already know about solar energy and have the intention to install panels but cannot afford to. There are various obstacles, including the high cost of installation, time-consuming procedures, lack of financial aid or subsidies, and inadequate government support in terms of actions or policies. On the whole, the research shows that there is an evident gap between the level of awareness and the real adoption of solar energy in Pakistan, which means that there is a need to promote more robust governmental support, policy changes, and financial incentives in order to change good intentions to actual performance.