Kars Yenişehir Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran gebelerin postpartum depresyon hakkındaki bilgi düzeyi ve farkındalık durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level and awareness of postpartum depression among pregnant women attending Kars Yenişehir Family Health Center
  1. Tez No: 1011536
  2. Yazar: ŞEYMA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 2025 yılında Kars Yenişehir Aile Sağlığı Merkezi'nde gebe kadınların postpartum depresyon (PPD) ile ilgili bilgi ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, kesitsel ve tanımlayıcı bir tasarıma sahiptir ve çalışma evreni 105 gönüllü gebe kadın katılımı ile oluşturulmaktadır. Anketin içeriğinde demografik bilgiler, bilgi soruları ve farkındalık ifadelerinin yer aldığı bir dizi soru bulunmaktadır. Yüz yüze görüşmelerden alınan veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler, t testleri, ki-kare testi, ANOVA ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Katılımcıların ortalama bilgi puanı 11,08 ± 1,97 ve ortalama farkındalık puanı 39,08 ± 4,47 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların %81,9'u ve %62,9'u yüksek farkındalık düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Gelir düzeyi, katılımcıların farkındalık puanları üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Düşük gelir grubundaki katılımcıların farkındalık puanları, orta ve yüksek gelir grubundaki katılımcılarınkinden anlamlı derecede daha yüksektir (p<0,001). Eğitim düzeyi farkındalık üzerinde marjinal bir etkiye sahiptir, ancak yaş ve çalışma koşulları bilgi ve farkındalık düzeyleriyle anlamlı bir ilişki göstermemiştir. Bununla birlikte, bilgi ve farkındalık puanları arasında zayıf bir negatif korelasyon bulunmaktadır (r = -0,210; p = 0,032). Sonuç olarak, gebelerin genel olarak PPD hakkında oldukça bilgili ve farkında olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, özellikle PPD'nin nedenleri hakkında bazı yanlış inançların var olduğu keşfedilmiştir. Elde edilen sonuçlar, özellikle sosyoekonomik açıdan dezavantajlı gruplara yönelik eğitim girişimlerinin güçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Ayrıca bulgular, aile hekimlerinin PPD'nin birinci basamakta erken tanı ve yönetimini desteklemedeki önemli rolünün farkındalığını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the knowledge and awareness levels of pregnant women regarding postpartum depression (PPD) at the Yenişehir Family Health Center in Kars in 2025. The study had a cross-sectional, descriptive design, and 105 volunteer pregnant women participated in the study. The survey included a series of questions including demographic information, knowledge questions, and awareness statements. Data from the face-to-face interviews were analyzed using SPSS 25.0. Descriptive statistics, t-tests, chi-square test, ANOVA, and multiple regression analyses were used. The mean knowledge score of the participants was 11.08 ± 1.97, and the mean awareness score was 39.08 ± 4.47. 81.9% and 62.9% of the participants had high awareness levels. Income level had a significant effect on participants' awareness scores. The awareness scores of the participants in the low-income group were significantly higher than those of the participants in the middle and high-income groups (p<0.001). Education level had a marginal effect on awareness, but age and working conditions were not significantly associated with knowledge and awareness levels. However, a weak negative correlation was found between knowledge and awareness scores (r = -0.210; p = 0.032). In conclusion, the study showed that pregnant women in Kars were generally quite knowledgeable and aware of PPD. However, some misconceptions were discovered, particularly about the causes of PPD. The results suggest that educational initiatives, particularly for socioeconomically disadvantaged groups, should be strengthened. Furthermore, the findings raise awareness of the important role of family physicians in supporting the early diagnosis and management of PPD in primary care.