Zihin yetersizliği olan öğrencilere çarpma ve bölme işlemlerinin öğretiminde nokta belirleme tekniğinin farklı sunumlarının karşılaştırılması
Comparison of different presentations of touchmath technique in the teaching of multiplication and division processes for intellectual disability
  1. Tez No: 597428
  2. Yazar: MEHTAP KOT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı; zihin yetersizliği olan öğrencilere çarpma ve bölme işlemlerinin öğretiminde doğrudan öğretim yöntemi ile sunulan Nokta Belirleme Tekniğinin tablet bilgisayar ve kağıt-kalem etkinliği kullanılarak yapılan öğretimlerinin etkililik ve verimlilik açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırmaya zihinsel yetersizlik tanısı almış, 14-15 yaşları arasında yer alan beş öğrenci katılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri Nokta Belirleme Tekniğine göre hazırlanan tablet program uygulaması ve Nokta Belirleme Tekniğine göre hazırlanan kağıt-kalem etkinliğidir. Bağımlı değişkenleri ise her iki öğretim uygulamasıyla zihin yetersizliğine sahip olan öğrencilere öğretilmesi planlanan çarpma ve bölme işlemlerine ilişkin doğru tepki yüzdeleri olarak belirlenmiştir. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılmıştır. Çalışmanın etkililik verileri grafiksel analiz yoluyla analiz edilmiş ve görsel olarak sunulmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılan tüm katılımcılara temel çarpma ve temel bölme işlemlerinin öğretiminde Nokta Belirleme Tekniğinin her iki sunu şekli ile sunulan öğretimlerinin etkili olduğu, sadece bir öğrencide bölme işlemi öğretiminde tablet bilgisayar uygulamasının daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Nokta Belirleme Tekniği ile kazanılan becerilerin farklı ortam ve farklı araçlarla genellenebildiği ve kazanılan becerinin sürdürüldüğü görülmüştür. Araştırma kapsamında temel çarpma ve temel bölme işlemlerinin öğretiminde Nokta Belirleme Tekniği kullanılarak sunulan tablet bilgisayar ve kağıt-kalem etkinliklerinin öğretimi verimlilik yönünden karşılaştırıldığında; bir katılımcı hariç tablet bilgisayar ile sunulan Nokta Belirleme Tekniğinin, kağıt-kalem etkinliği ile sunulan Nokta Belirleme Tekniğine göre süre ve yanlış tepki sayısına göre daha verimli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sosyal geçerlik bulgularına bakıldığında Nokta Belirleme Tekniği ile ilgili araştırmaya katılan öğrenci, öğretmen ve ebeveynler araştırma hakkında olumlu görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness and productivity of the teaching of TouchMath Technique using tablet and paper-pen activity in teaching multiplication and division operations to students with intellectual disabilities. Five students aged 14-15, diagnosied with intellectual disability was participated to research. The independent variables of the study were tablet program application and paper-pen activity prepared according to TouchMath Technique. Dependent variables were percentages of correct responses to multiplication and division operations planned to be taught by both teaching practices. In the research, adapted alternating treatments design was used. Efficacy data of the study were analyzed by graphical analysis and presented visually. According to the findings of the research, all participants, participated in the research, met the criteria for teaching basic multiplication and division. It was concluded that tablet application was more effective in teaching division process in only one student. In addition, it was seen that the participants were able to generalize the learned skills to different environment and different tools and the acquired skills were maintained. When the results of the research were compared in terms of productivity, it was seen that the TouchMath Technique, which was presented with a tablet, except one participant, was more efficient than the TouchMath Technique, which was presented with paper-pen activity, according to the time and the number of false reactions. When the social validity findings of the study were examined, students, teachers and parents who participated in the research about the TouchMath Technique had a positive opinion about the research.