Hükümlülerin çalışma ve çalışmama deneyimleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the working and non-working experiences of convicts
  1. Tez No: 1011542
  2. Yazar: TURGUT YUNUS ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM MAYATÜRK AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ceza infaz kurumlarında bulunan çalışan ve çalışmama deneyimlerini aktaran hükümlülerin psikolojik, sosyal ve davranışsal uyum süreçlerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Diğer bir deyişle araştırmanın temel amacı, hükümlülerin çalışma durumlarının avantajlarını ortaya koymak ve bu deneyimin sosyal destek, umut ve rehabilitasyon süreçleriyle ilişkisini belirlemektir. Nitel araştırma yönteminin tercih edildiği araştırmada veriler, açık cezaevinde bulunan 30 hükümlüyle yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların 15'i cezaevi içinde bir işte çalışan, 15'i ise çalışmama deneyimlerini aktaran hükümlülerden oluşmaktadır. Veriler tematik analiz ile çözümlenmiş ve bulgular alan yazınla ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre çalışan hükümlüler, cezaevi koşullarını üretkenlik, anlam ve özdenetim bağlamında ele almış; zamanı daha verimli kullanarak umut ve yeniden yapılanma yönünde psikolojik olarak güçlendiklerini ifade etmiştir. Çalışmama deneyimlerini aktaran hükümlülerde ise içe kapanma, yalnızlık, sabır temelli umut ve pasif dayanıklılık temaları öne çıkmıştır. Bununla birlikte her iki grupta da aile desteği, dini başa çıkma ve umut; psikolojik sağlamlığın koruyucu unsurları olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, çalışma olgusunun cezaevi bağlamında yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda psikolojik dayanıklılığı güçlendiren bir rehabilitasyon aracı;“çalışmama”davranışının ise bir tür özsaygı koruma ve pasif direnç stratejisi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda ceza infaz kurumlarında, gönüllülük esasına dayalı ve bireyin özerkliğini güçlendiren psiko-sosyal programların yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to comparatively examine the psychological, social, and behavioral adjustment processes of convicts in penal institutions who have experienced both working and non-working status. In other words, the main objective of the research is to reveal the advantages of convicts' working status and to determine the relationship between this experience and social support, hope, and rehabilitation processes. In this study, which prefered a qualitative research method, data were collected through semi-structured interviews with 30 convicts in an open prison. Fifteen of the participants were employed within the prison, while the other fifteen shared their experiences of being unemployed. The data were analyzed using thematic analysis, and the findings were evaluated in relation to the existing literature. According to the research findings, working convicts viewed prison conditions in terms of productivity, meaning, and self-control; they stated that they were psychologically strengthened in terms of hope and restructuring by using their time more efficiently. In terms of convicts who reported their experiences of not working, themes of withdrawal, loneliness, hope based on patience, and passive resilience stood out. However, in both groups, family support, religious coping, and hope were identified as protective elements of psychological resilience. In conclusion, it has been determined that work, within the context of prisons, is a rehabilitation tool that strengthens not only economic but also psychological resilience; and that“not working”is a kind of self-esteem protection and passive resistance strategy. In this context, it is recommended that psychosocial programs based on voluntarism and strengthening individual autonomy be widespread in penal institutions.