Türk telekom hizmet üretimi çalışanlarının dijital okuryazarlık düzeyleri ile yapay zekâ teknolojilerine yönelik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between digital literacy levels and perceptions of artificial i̇ntelligence (AI) technologies among service production employees at Türk Telekom
  1. Tez No: 1011568
  2. Yazar: ÜMİT OKAN ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKSEL BENSGHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türk Telekom'da hizmet üretim süreçlerinde görev alan çalışanların dijital okuryazarlık düzeyleri ile yapay zekâ (YZ) teknolojilerine yönelik algıları arasındaki ilişkiyi nicel yöntemle incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan çalışmanın örneklemi, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 149 çalışandan oluşmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Dijital Okuryazarlık Ölçeği ve Yapay Zekâ Algısı Ölçeği'ni içeren çevrimiçi anket aracılığıyla toplanmış ve SPSS yazılımı ile analiz edilmiştir. Betimsel istatistikler, korelasyon, t-testi, ANOVA ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Çalışmanın ana bulgusu, çalışanların dijital okuryazarlık düzeyleri ile YZ algıları arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir (r = .396, p < .01). Bu, dijital becerileri daha yüksek olan çalışanların YZ'ye daha olumlu baktığını ortaya koymaktadır. Demografik faktörlerden cinsiyet, yaş ve formal eğitim düzeyinin her iki değişken üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmazken, kıdem süresi önemli bir belirleyici olmuştur. 10 yıldan az kıdemi olan çalışanlar, hem dijital okuryazarlık hem de YZ algısı bakımından daha uzun süredir çalışanlardan anlamlı derecede yüksek puanlar almıştır. Ayrıca, resmi eğitim alan çalışanların dijital okuryazarlık puanları yüksek çıkmasına karşın, aynı eğitimin YZ algısını değiştirmediği görülmüştür. Günlük internet kullanım süresinin dijital okuryazarlığı olumlu etkilediği, ancak YZ algısı üzerinde benzer bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, dijital okuryazarlık ile YZ algısı arasındaki pozitif ilişkiye rağmen, iki kavramın farklı faktörler tarafından şekillendiği anlaşılmaktadır. Bulgular, örgütlerin dijital dönüşüm ve YZ entegrasyonu süreçlerinde beceri geliştirme ve algı yönetimi için ayrı stratejiler geliştirmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to quantitatively examine the relationship between digital literacy levels and perceptions of artificial intelligence (AI) technologies among service production employees at Türk Telekom. Designed as a correlational survey model, the study sample consisted of 149 employees selected through convenience sampling. Data were collected via an online questionnaire containing a Personal Information Form, Digital Literacy Scale, and Artificial Intelligence Perception Scale, and analyzed using SPSS software. Descriptive statistics, correlation, t-test, ANOVA, and regression analyses were employed. The main finding revealed a positive, moderate, and statistically significant relationship between employees' digital literacy levels and their AI perceptions (r = .396, p < .01). This indicates that employees with higher digital skills tend to have a more positive outlook on AI. Among demographic factors, gender, age, and formal education level did not have a significant effect on either variable, whereas tenure emerged as a significant determinant. Employees with less than 10 years of tenure scored significantly higher in both digital literacy and AI perception compared to their longer-tenured colleagues. Furthermore, while employees who received formal training in digital literacy or AI had significantly higher digital literacy scores, the same training did not alter their AI perception. Daily internet usage time was found to positively influence digital literacy but did not have a similar effect on AI perception. In conclusion, despite the positive relationship between digital literacy and AI perception, it is understood that these two concepts are shaped by different factors. Digital literacy develops through learning-based processes such as formal training and active internet use, whereas AI perception is more closely related to deeper psychosocial dynamics such as work experience, tenure, and likely generational tendencies. The findings suggest that organizations need to develop separate yet integrated strategies for skill development and perception management in their digital transformation and AI integration processes.