Patates (solanum tuberosum L.) çeşitlerinde alg özütlerinin ın vıtro sürgün rejenerasyonuna etkisi
Effect of algal extract on in vitro shoot regeneration in potato (solanum tuberosum L.) cultivars
  1. Tez No: 1011612
  2. Yazar: NURAY TALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, patates (Solanum tuberosum L.) mikroçoğaltımında kırmızı makroalg Jania rubens ve kahverengi makroalg Cystoseira barbata özütlerinin etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada üç farklı patates çeşidi (Marabel, Soylu ve Burbank) kullanılmış; temel besin ortamına farklı konsantrasyonlarda (%0, 2.5, 5, 10 ve 20) ilave edilen alg özütlerinin kallus oluşumu, sürgün rejenerasyonu ve köklenme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, alg özütlerinin çeşitler üzerine etkisinin genotipe bağlı olarak önemli ölçüde değiştiği saptanmıştır. Marabel çeşidi rejenerasyon kapasitesi bakımından en başarılı sonuçları verirken, Burbank çeşidinde yüksek oranda fenolik oksidasyon (kararma) gözlenmiş ve rejenerasyon gerçekleşmemiştir. En yüksek sürgün (%53,3) ve köklenme (%46,7) oranları, %2,5 oranında J. rubens özütü içeren ortamda Marabel çeşidinden elde edilmiştir. Soylu çeşidinde ise ortamda %2,5 oranında alg özütünün köklenmeyi teşvik ettiği görülmüştür. Her iki alg türünde de düşük konsantrasyonların (%2.5-5) kallus ve organogenezi teşvik ettiği, ancak %10 ve %20 oranlarının gelişimi inhibe ettiği belirlenmiştir. Ayrıca, kararma problemini aşmak amacıyla yapılan MS ve sakkaroz oranındaki düşüşün rejenerasyon verimini azalttığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma J. rubens ve C. barbata özütlerinin patatesin in vitro üretiminde önemli birer doğal biyostimülan olduğu ve özellikle Marabel çeşidi için düşük dozlarda etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of red macroalgae Jania rubens and brown macroalgae Cystoseira barbata extracts in potato (Solanum tuberosum L.) micropropagation. Three different potato varieties (Marabel, Soylu and Burbank) were used in the research; the effects of algae extracts added to the basal medium at different concentrations (%0, 2.5, 5, 10 and 20) on callus formation, shoot regeneration, and rooting were determined. The findings indicated that the response to algae extracts varied significantly depending on the genotype. While the Marabel variety yielded the most successful results in terms of regeneration capacity, a high rate of phenolic oxidation (browning) was observed in the Burbank variety, and regeneration has decreased. The highest shoot (%53.3) and rooting (46.7%) ratio were obtained from the Marabel variety in the medium containing 2.5% J. rubens extract. In Soylu variety, it was observed that a 2.5% algal extract solution in the medium promoted rooting. In general, it was determined that low concentrations (2.5-5%) of both algae species promoted callus and organogenesis, whereas doses of 10% and 20% concentrations inhibited the growth. Furthermore, decrease of MS and sucrose rates aimed at overcoming the browning problem were found to decrease regeneration efficiency. Consequently, it has been demonstrated that J. rubens and C. barbata extracts are potent natural biostimulants in the in vitro production of potatoes, offering an effective protocol at low doses, especially for the Marabel variety.