Sinter öncesi ve sinter sonrası uygulanan farklı yüzey işlemlerinin zirkonyanın biaksiyal eğilme dayanımı üzerine etkisi
Effect of different surface treatments on the biaxial flexural strength of zirconia before and after sintering
  1. Tez No: 1011625
  2. Yazar: BEYZANUR UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR TOLGA YÜCEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, katmanlı zirkonya yüzeylerine uygulanan kumlama, Er:YAG lazer, Nd:YAG lazer ve bu işlemlerin kombinasyonlarının, uygulama aşamasına bağlı olarak zirkonyanın biaksiyal eğilme dayanımı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada CAD/CAM sistemi ile üretilen katmanlı zirkonya bloklardan (IPS e.max ZirCAD Prime) toplam 143 adet disk örnek hazırlanmıştır. Örnekler her grupta 12 adet olacak şekilde 11 gruba ayrılmış, her grubu temsil edecek şekilde birer örnek yüzey morfolojisinin incelenmesi amacıyla taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizine ayrılmıştır. Gruplar; kontrol, kumlama, Er:YAG lazer, Nd:YAG lazer ile bu yöntemlerin kombinasyonlarının sinterizasyon öncesi ve sonrası uygulanmasına göre oluşturulmuştur. Yüzey işlemleri sonrasında tüm örneklere buharlı otoklavda hidrotermal yaşlandırma uygulanmış ve ardından üç bilye destekli eğilme testi ile biaksiyal eğilme dayanımı değerleri elde edilmiştir. Veriler Shapiro–Wilk normallik testi, tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA), Tukey çoklu karşılaştırma testi ve bağımsız iki örneklem t testi ile analiz edilmiştir. Çalışmadaki gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. En yüksek biaksiyal eğilme dayanımı kontrol grubunda, en düşük değer ise sinterizasyon öncesi Er:YAG lazer + kumlama uygulanan grupta elde edilmiştir. Yüzey işlemlerinin sinterizasyon sonrası uygulanması, sinterizasyon öncesi uygulamalara kıyasla daha yüksek dayanım değerleri ile sonuçlanmıştır. Sinterizasyon öncesi gruplar arasında en düşük biaksiyal eğilme dayanımı Er:YAG lazer + kumlama kombinasyonunda gözlenmiş; buna karşılık, aynı aşamada uygulanan Er:YAG ve Nd:YAG lazer işlemleri daha yüksek dayanım değerleri ile sonuçlanmıştır. Sinterizasyon sonrası uygulamalarda ise kumlama ve lazer grupları arasında anlamlı fark bulunmazken, Nd:YAG lazer + kumlama kombinasyonu daha düşük eğilme dayanımı sergilemiştir. SEM analizlerinde kontrol grubunda homojen ve defektsiz bir yüzey morfolojisi izlenmiştir. Özellikle sinterizasyon öncesi uygulamalarda artmış yüzey düzensizlikleri ve kalıcı mikroçatlak oluşumları gözlenmiştir. Sinterizasyon sonrası uygulamalarda yüzey bütünlüğü büyük ölçüde korunmuş olmakla birlikte, Nd:YAG lazer + kumlama grubunda belirgin mikroçatlaklar saptanmış ve bu morfolojik bulgular düşük biaksiyal eğilme dayanımı ile paralellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of airborne-particle abrasion, Er:YAG laser, Nd:YAG laser, and their combinations applied to multilayer zirconia surfaces on the biaxial flexural strength of zirconia, depending on the sintering stage of application. A total of 143 disc specimens were prepared from CAD/CAM-fabricated multilayer zirconia blocks (IPS e.max ZirCAD Prime). The specimens were divided into 11 groups, with 12 specimens per group. One representative specimen from each group was allocated for scanning electron microscopy (SEM) analysis to evaluate surface morphology. The groups were established according to the application of airborne-particle abrasion, Er:YAG laser, Nd:YAG laser, and their combinations either before or after sintering. Following surface treatments, all specimens were subjected to hydrothermal aging in a steam autoclave. Biaxial flexural strength values were then obtained using a piston-on-three-ball test configuration. Data were analyzed using the Shapiro–Wilk normality test, one-way analysis of variance (One-Way ANOVA), Tukey post hoc multiple comparison test, and independent samples t-test. Statistically significant differences were found among the groups. The highest biaxial flexural strength was observed in the control group, whereas the lowest value was recorded in the pre-sintering Er:YAG laser + airborne-particle abrasion group. Surface treatments applied after sintering resulted in higher strength values compared to those applied before sintering. Among the pre-sintering groups, the lowest biaxial flexural strength was observed in the Er:YAG laser + airborne-particle abrasion combination, while Er:YAG and Nd:YAG laser treatments applied at the same stage demonstrated relatively higher strength values. In the post-sintering groups, no significant difference was found between airborne-particle abrasion and laser treatments; however, the Nd:YAG laser + airborne-particle abrasion combination exhibited lower flexural strength. SEM analysis revealed a homogeneous and defect-free surface morphology in the control group. Increased surface irregularities and permanent microcrack formations were particularly evident in the pre-sintering groups. Although surface integrity was largely preserved in the post-sintering groups, pronounced microcracks were observed in the Nd:YAG laser + airborne-particle abrasion group, consistent with its lower biaxial flexural strength values.