Aralık değerli sembolik veriler için splayn tabanlı toplamsal regresyon modelleri
Spline based additive regression models for interval-valued symbolic data
- Tez No: 1011674
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN USTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Bilim Dalı
Özet
Sembolik veri analizi, büyük ölçekli ve yapısal olarak karmaşık veri kümelerinin analizinde kolaylık sağlayan istatistiksel yaklaşımlardan oluşmaktadır. Bu durum, sembolik veri analizinin uygulama alanlarını son yıllarda önemli ölçüde artırmıştır. Klasik verilerden farklı olarak sembolik veriler, çok değerli, aralık değerli, histogram değerli veya modal değerli veriler biçiminde temsil edilebilmektedir. Aralık değerli veriler ise, sembolik veri analizinin uygulamalarında en sık karşılaşılan veri biçimlerinden biridir. Bu tez çalışması, aralık değerli sembolik değişkenler arasındaki ilişkinin regresyon analizi çerçevesinde modellenmesine odaklanmaktadır. Literatürde bu amaçla geliştirilen modellerin çoğunluğu parametrik doğrusal regresyon modellerine dayanmaktadır. Ancak bu modeller, verilerdeki karmaşık ilişki yapısını yeterli esneklikte temsil edememektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında, aralık değerli değişkenler arasındaki ilişkinin modellenmesi amacıyla Splayn Tabanlı Merkez ve Aralık Toplamsal Regresyon Modeli ile Splayn Tabanlı Merkez ve Merkez–Aralık Toplamsal Regresyon Modeli olmak üzere iki yeni regresyon modeli önerilmektedir. Önerilen modeller, kübik splayn tabanına dayalı cezalı splayn regresyon yaklaşımı kullanılarak kurulan toplamsal regresyon modelleri çerçevesinde sunulmaktadır. Ayrıca önerilen modeller, simülasyon çalışmaları ve gerçek veri uygulamaları aracılığıyla literatürde yaygın olarak kullanılan modellerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, önerilen modellerin aralık değerli sembolik veriler için regresyon analizinde uygun bir alternatif sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Symbolic Data Analysis comprises statistical approaches that facilitate the analysis of large–scale and structurally complex datasets. Consequently, the application areas of symbolic data analysis have significantly expanded in recent years. Unlike classical data, symbolic data can be represented as multi–valued, interval–valued, histogram–valued, or modal–valued data. Among these, interval–valued data is one of the most frequently encountered formats in symbolic data analysis applications. This thesis focuses on modeling the relationship between interval–valued symbolic variables within the framework of regression analysis. The majority of models developed for this purpose in the literature are based on parametric linear regression; however, these models lack sufficient flexibility to represent the complex structure of relationships in the data. Therefore, this study proposes two novel regression models for modeling the relationship between interval–valued variables: the Spline Based Center and Range Additive Regression Model and the Spline Based Center and Center–Range Additive Regression Model. The proposed models are presented within the framework of additive regression models, constructed using the penalized spline regression approach based on cubic spline bases. Furthermore, the proposed models were compared with widely used models in the literature through simulation studies and real–world data applications. The results indicate that the proposed models offer a viable alternative for the regression analysis of interval–valued symbolic data.