Su azaltıcı özelliğe sahip, verimli ve puzolanlı bağlayıcı sistemler ile uyumlu öğütme kolaylaştırıcı katkı geliştirilmesi
Developing grinding aids having water reduction ability, efficient and compatible with puzolanic binding systems
- Tez No: 1011768
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MARDANİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Civil Engineering, Chemical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında öğütme kolaylaştırıcı katkı (ÖKK) modifikasyonlarının öğütme verimliliği ve çimentolu sistem özelliklerine etkisi incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde, seçilen üç ticari ÖKK, triizopropanolamin (TIPA), dietilen glikol (DEG) ve dietanol izopropanolamin (DEIPA), üç farklı hidrokarbon zincir uzunluğuna sahip organik asit ile modifiye edilmiş ve toplam dokuz farklı modifiye ÖKK sentezlenmiştir. Sentezlenen bu katkıların öğütme verimliliği, çimento özellikleri ile çimentolu sistemlerin hidratasyon kinetiği, reolojik davranışı ve basınç dayanımı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İkinci bölümde ise, öğütme verimliliği ve çimentolu sistem özellikleri açısından optimum kimyasal yapıya sahip polikarboksilat eter (PCE) esaslı ÖKK'ların değerlendirilmesi amacıyla, farklı anyonik/non-iyonik oranlarına, ana zincir ve yan zincir uzunluklarına sahip yedi farklı PCE esaslı ÖKK sentezlenmiştir. Sentezlenen PCE esaslı ÖKK'lar kullanılarak, birinci bölümde gerçekleştirilen deney ve analizler tekrarlanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, bir önceki aşamada en iyi performans gösteren PCE tipi ile ticari ÖKK'lar birleştirilerek yeni nesil PCE-modifiye ÖKK'lar geliştirilmiştir. Bu katkıların önceki bölümlerde incelenen özellikler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca, üç ticari ÖKK, organik asitlerle modifiye edilmiş üç ÖKK ve PCE ile modifiye edilmiş üç ÖKK kullanılarak üretilen çimentolar ile ÖKK içermeyen bir kontrol çimentosu kullanılmış, iki farklı tip ve üç farklı ikame oranında uçucu kül ve yüksek fırın cürufu içeren karışımlar hazırlanmıştır. Bu sayede ÖKK'ların puzolan ikameli sistemlerdeki davranışı değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda hem PCE hem de organik asit modifikasyonlarının öğütme verimliliği ve incelenilen özellikler açısından ticari benzerlerine kıyasla performansı iyileştirdiği tespit edilmiştir. En yüksek performansı hekzanoik asit ile modifiye edilen TIPA (M-TIPA-2) sergilemiş olup, bu katkının çimentolu sistemlerin karbonatlaşma derinliği, donma-çözülme direnci ve kuruma büzülmesi üzerindeki etkisi ayrıca araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of grinding aid (GA) modification on grinding efficiency and the properties of cementitious systems. In the first stage, three commercial GAs—triisopropanolamine (TIPA), diethylene glycol (DEG), and diisopropanolamine (DEIPA)—were chemically modified using organic acids with three different hydrocarbon chain lengths, resulting in nine modified GAs. The influence of these GAs on grinding efficiency, cement properties, hydration kinetics, rheological behavior, and compressive strength was systematically examined. In the second stage, seven polycarboxylate ether (PCE)–based GAs with varying anionic/non-ionic ratios and different main-chain and side-chain lengths were synthesized to identify optimal molecular structures in terms of the properties examined. The same experimental procedures and analytical methods applied in the first stage were repeated for the PCE-based GAs to enable direct comparison. In the third stage, next-generation PCE-modified GAs were developed by combining the best-performing PCE with commercial GAs. The effects of these hybrid additives on grinding efficiency and cementitious properties were evaluated. Additionally, cements produced using three commercial GAs, three organic acid–modified GAs, three PCE-modified GAs, and a control cement without GA were employed to prepare blended systems containing two fly ashes and two blast furnace slags at three substitution ratios, allowing the assessment of GA behavior in pozzolan-substituted systems. The results demonstrated that both organic acid and PCE modifications significantly enhanced grinding efficiency and improved cementitious properties compared to commercial GAs. Among all additives, hexanoic acid–modified TIPA (M-TIPA-2) exhibited the highest overall performance, and its effects on carbonation depth, freeze–thaw resistance, and drying shrinkage were further investigated.