Ergene Havzasında kumaş baskı, boyama ve terbiye faaliyeti gösteren bir tekstil işletmesinde su temini ve oluşan atıksuların geri kazanım maliyetlerinin belirlenmesi
Determination of water supply and wastewater recovery costs in a textile company engaged in fabric printing, dyeing, and finishing activities in the Ergene Basin
- Tez No: 1011785
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN HAKAN TECER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ergene Havzası'nda kumaş baskı, boyama ve terbiye faaliyeti yürüten bir tekstil işletmesinde su temini ile oluşan atıksuların arıtımı ve geri kazanımına yönelik maliyetlerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Tekstil sektöründe yüksek su tüketimi ve buna bağlı atıksu oluşumu, sürdürülebilir su yönetimi yaklaşımlarını zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda, tekstil atıksularının karakteristiği dikkate alınarak dört farklı atıksu geri kazanım sistemi (Sistem A, B, C ve D) teknik performans, işletme maliyetleri, yatırım maliyetleri ve kurulum süreleri açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, geri kazanım sistemlerinde maliyet yapısını belirleyen temel unsurun enerji tüketimi olduğu ve birim saf su maliyetleri ile kurulum süreleri birlikte ele alındığında Sistem B'nin teknik ve ekonomik açıdan en uygun geri kazanım alternatifi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, tekstil endüstrisinde atıksu geri kazanımına yönelik karar süreçlerinde bütüncül bir değerlendirme yaklaşımı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the costs associated with water supply, wastewater treatment, and reuse in a textile facility engaged in fabric printing, dyeing, and finishing activities located in the Ergene Basin. The high level of water consumption and the resulting wastewater generation in the textile industry necessitate sustainable water management approaches. Within this scope, four different wastewater reuse systems (Systems A, B, C, and D) were comparatively evaluated based on technical performance, operating costs, capital investment costs, and installation periods, taking into account the characteristics of textile wastewater. The results indicate that energy consumption is the dominant factor affecting the overall cost structure of wastewater reuse systems. When unit reclaimed water costs and installation durations are evaluated together, System B is identified as the most technically and economically suitable reuse alternative. This study provides a holistic evaluation framework to support decision-making processes for wastewater reuse in the textile industry.