Hemşirelik öğrencilerine Jeffries'in Simülasyon Kuramına dayalı verilen kolostomi bakımı eğitiminin etkileri: Randomize kontrollü çalışma
The effects of colostomy care training based on Jeffries' Simulation Theory on nursing students: A randomised controlled study
  1. Tez No: 1011808
  2. Yazar: AYBİKE MERVE KOÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARABAĞ AYDIN, DOÇ. DR. TUBA ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerine Jeffrıes'in Simülasyon Kuramına dayalı verilen kolostomi bakımı eğitiminin bilgi, beceri, stres, öz yeterlilik, hazıroluşluk, durumluk kaygı, memnuniyet ve özgüvenleri üzerine etkisini incelemek amacıyla ön test, ara izlem ve son test ölçümlü randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemine Standart Hasta Simülasyonu grubu (n=36) ve Düşük Gerçeklikli Simülatör grubu (n=32) olmak üzere toplam 68 dördüncü sınıf hemşirelik öğrencisi dahil edildi. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Kolostomi Bakımı Bilgi Değerlendirme Testi, Kolostomi Bakımı Beceri Değerlendirme Formu, Hemşirelik Öğrencileri İçin Algılanan Stres Ölçeği, Klinik Değerlendirme İçin Öz Yeterlilik Ölçeği, Casey-Fink Uygulamaya Hazıroluşluk Ölçeği, Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri, Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Kendine Güven Ölçeği ve Simülasyon Öz Bildirimli Bilişsel Yük Ölçüm Aracı-2.0 kullanıldı. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, minimum ve maksimum değerler, ortalama ile standart sapma değerleri, t testi, Mann Whitney U Analizi, Benferroni ve Z testleri kullanıldı. Standart Hasta Simülasyonu ve Düşük Gerçeklikli Simülatör grubundaki öğrencilerin ara izlem ölçümü ve son test KBBDT, KBBDF, HÖİASÖ, KDİÖYÖ, CFUHÖ ve DSKE puan ortalamaları farkının anlamlı olduğu saptanmıştır (p<0.05). Sonuç olarak Jeffrıes'in Simülasyon Kuramına dayalı standart hasta simülasyonu ile verilen kolostomi bakımı eğitimi Standart Hasta Simülasyonu grubundaki öğrencilerin bilgi, beceri, öz yeterlilik ve hazıroluşluk düzeyleri Düşük Gerçeklikli Simülatör grubuna göre artmış; stres ve kaygı düzeyleri ise azalmıştır. Kolostomi bakımı teorik ve beceri eğitiminde standart hasta simülasyonunun tekrarlı uygulamasının etkilerinin ortaya koyulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a randomised controlled experimental design with pre-test, mid-point and post-test measurements, with the aim of investigating the effect of colostomy care training—based on Jeffries' Simulation Theory—on nursing students' knowledge, skills, stress, self-efficacy, readiness, state anxiety, satisfaction and self-confidence The study sample comprised a total of 68 fourth-year nursing students, comprising the Standard Patient Simulation group (n=36) and the Low-Fidelity Simulator group (n=32). The data collection instruments used were the Demographic Information Form, the Colostomy Care Knowledge Assessment Test, the Colostomy Care Skills Assessment Form, the Perceived Stress Scale for Nursing Students, the Self-Efficacy Scale for Clinical Assessment, the Casey-Fink Readiness for Practice Scale, the State-Trait Anxiety Inventory, the Student Satisfaction and Self-Confidence Scale in Learning, and the Simulation Self-Reported Cognitive Load Measurement Tool-2.0 were utilised. Data analysis involved the use of frequency, percentage, minimum and maximum values, mean and standard deviation values, the t-test, the Mann-Whitney U test, the Benferroni test and the Z-test. A statistically significant difference was found in the mean scores for the interim assessment and final test in the CCKAT, CCSAF, PSSNS, SSECA, CFRPS and STAI scales among students in the Standard Patient Simulation and Low-Fidelity Simulator groups (p<0.05). Consequently, colostomy care training delivered using standard patient simulation based on Jeffries' Simulation Theory has resulted in increased levels of knowledge, skills, self-efficacy and readiness among students in the Standard Patient Simulation group compared to the Low-Fidelity Simulator group; whilst their stress and anxiety levels have decreased. It is recommended that the effects of repeated use of standard patient simulation in theoretical and practical colostomy care training be investigated.