Blockchain-based integration for secure application logging
Güvenli uygulama kaydı için blok zinciri tabanlı entegrasyon
  1. Tez No: 1011813
  2. Yazar: JOSE LUIS CANO GARCIA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Bilgi güvenliğinin önemli bir yönü, bilgi bütünlüğünün korunmasıdır. Bilgi varlıkları arasında, sistem ve uygulama günlükleri, olay müdahalesi ve adli soruşturmalardaki rolleri nedeniyle en büyük öneme sahiptir. Günlükler sayısız farklı dijital sistem tarafından oluşturulur. İşletmeler, güvenlik izleme için genellikle Splunk gibi ticari merkezi günlük sistemlerine güvenir. Ancak, bu sistemler tarafından indekslenen günlüklerin bütünlüğü, merkezi sunucunun güvenliğine bağlıdır. Bu da onları değişikliklere karşı savunmasız hale getirir. Bu tez, merkezi olmayan güveni kullanarak bu soruna yeni bir çözüm sunmayı amaçlayan bir öneri tasarlayıp uygulamaktadır. Bu belge, değiştirilemez günlük depolama sistemlerine olan ihtiyacı açıklamakta ve günlük verilerini Hedera Hashgraph ağına sabitleyerek değişmez bir bütünlük kanıtı sağlayan Splunk için güvenli bir günlük uzantısının tasarımını, uygulamasını ve değerlendirmesini sunmaktadır. Bu çalışmanın önemi, günlükleri değişmez, genel, merkezi olmayan bir Hedera defterine sabitlemek için Merkle ağacı toplu işlemeyi entegre eden bir uzantının Splunk veri hattına sorunsuz bir şekilde entegre edilmesidir. Bu yaklaşım, kök karmasını yeniden oluşturan ve blok zincirinde saklanan değişmez değerle karşılaştıran bir doğrulama süreci aracılığıyla günlüklerde yapılan kötü amaçlı değişikliklerin tespit edilmesini sağlar. Bu sistem, işlevselliğini verimli bir şekilde sağladığını doğrulamak için değerlendirilmiştir. Deney sonuçları, çözümün tüm kurcalama girişimlerini başarıyla tespit ettiğini göstermektedir. Ayrıca, Merkle ağacı kullanımının, tamamen zincir içi bir çözüme kıyasla zincir içi işlem gecikmelerini azalttığını da doğrulamaktadır. Bu tez, blok zincirine bağlı günlük kaydının, Hedera ağı gibi blok zinciri teknolojilerinden yararlanarak günlüklerin güvenliğini düşük maliyetlerle artırmak için yaygın olarak kullanılan izleme sistemlerine pratik olarak entegre edilebileceği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
A crucial aspect of information security is the protection of information integrity. Among information assets, system and application logs are of foremost importance due to their role in incident response and forensics investigations. Logs are generated by countless different digital systems. Enterprises often rely on commercial centralized logging systems such as Splunk for security monitoring. However, the integrity of logs indexed by these systems depends on the security of the centralized server itself. What makes them vulnerable to modifications. This thesis designs and implements a proposal that aims to provide a novel solution to this problem by making use of decentralized trust. This document describes the need for immutable log storage systems and presents the design, implementation and evaluation of a secure logging extension for Splunk that anchors log data to the Hedera Hashgraph network to provide an immutable proof of integrity. The relevance of this work is the seamless integration of an extension within a Splunk data pipeline that integrated Merkle tree batching for log anchoring to an immutable public decentralized Hedera ledger. This approach ensures that malicious modifications of logs can be detected through a verification process that rebuilds the root hash and compares it to the immutable value kept in the blockchain. This system was evaluated to confirm it achieves its functionality efficiently. The results of the experiments demonstrate that the solution successfully detects 100% of tampering attempts. It also confirms that the use of a Merkle tree reduces on-chain transactions delays compared to a fully on-chain solution. This thesis concludes that blockchain-anchored logging can be practically integrated into monitoring systems used widely to enhance the security of logs with reduced costs by leveraging blockchain technologies such as Hedera network.