Fındığın (Corylus avellana l.) antioksidan aktivitesindeki ağaç yaşına bağlı değişimlerin araştırılması
Investigation of the changes in the antioxidant activity of hazelnut (Corylus avellana l.) depending on tree age
  1. Tez No: 1011820
  2. Yazar: YELİZ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN KALTALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fındık ve Fındık Ürünleri Ana Bilim Dalı
Özet
Fındık (Corylus avellana L.), Türkiye ekonomisi için önemli bir stratejik tarımsal ürün olmasının yanı sıra, içerdiği vitamin, mineral, yağ asidi ve fenolik madde profili nedeniyle sağlık açısından da potansiyeli olan, zengin bir fitokimyasal kaynağıdır. Fındık ağaçlarının yaşlanması verim ve sürdürülebilirlik üzerinde önemli değişimlere yol açsa da bu sürecin fındığın biyoaktif kapasitesine ve sağlığı destekleyici potansiyeline etkileri hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda, farklı yaş gruplarındaki ağaçlarından toplanan fındığın farklı doku ve fraksiyonlarındaki antioksidan kapasite değişimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, 5, 10, 20, 30 ve 40 yaşlarındaki“Tombul”fındık çeşidine ait ağaçlardan elde edilen numuneler kullanılmıştır. Farklı yaş gruplarına ait örneklerin antioksidan aktiviteleri, fındık zarı, iç fındık ve fındık yağı şeklinde gruplara ayrılarak, DPPH, CUPRAC ve FRAP analizleri gibi farklı mekanizmalı spektrofotometrik yöntemlerin bir arada kullanılması ile kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Sonuçlar, 10 yaş grubunu en yüksek aktiviteyi, 5 yaş grubunun ise nispeten en düşük aktiviteyi sergilediğini göstermektedir. Antioksidan aktivitenin yaşa bağlı doğrusal bir değişimden ziyade, 10 yaş grubunda zirve noktasına ulaştığı ve sonrasında dengede olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca radikal süpürme ve metal indirgeme kapasitesi bakımından ağaç yaşının yarattığı bu değişimlerin en belirgin şekilde fındık zarı dokusunda yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Elde edilen veriler göz önüne alındığında fındık bahçelerindeki gençleştirme ve yeniden dikim çalışmalarının, sadece ekonomik ve sosyolojik açılardan değil, fındığın fonksiyonel gıda potansiyeli ve insan sağlığı üzerindeki faydaları açısından da önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The hazelnut (Corylus avellana L.) is an important strategic agricultural product for the Turkish economy and a rich source of phytochemicals with potential health benefits, thanks to its profile of vitamins, minerals, fatty acids and phenolic compounds. However, although ageing hazelnut trees significantly impacts yield and sustainability, insufficient research has been conducted on the effects of this process on the bioactive capacity and health benefits of hazelnuts. In this context, our study aimed to investigate changes in antioxidant capacity in various tissues and fractions of hazelnuts harvested from trees of different ages. Samples were obtained from 5, 10, 20, 30, and 40-year-old trees of the“Tombul”hazelnut variety. The antioxidant activities of the samples from the different age groups were evaluated by categorizing them as hazelnut skin, hazelnut kernel or hazelnut oil and using a combination of spectrophotometric methods with different mechanisms, such as DPPH, CUPRAC and FRAP analyses. The results showed that the 10-year-old group exhibited the highest activity, while the 5-year-old group exhibited relatively the lowest. We observed that antioxidant activity did not change linearly with age, but rather peaked in the 10-year-old group and remained stable thereafter. Furthermore, these changes caused by tree age were found to be most pronounced in hazelnut skin tissue in terms of radical scavenging and metal reduction capacity. Based on the obtained data, it can be concluded that rejuvenation and replanting efforts in hazelnut orchards are important from economic, sociological, and functional food perspectives, as well as for human health benefits.