An ecocritical reading of Emily Brontë's Wuthering Heights and Charlotte Brontë's Jane Eyre
Emily Brontë'nin Wuthering Heights ve Charlotte Brontë'nin Jane Eyre eserlerinin ekokritik bir okuması
  1. Tez No: 1011884
  2. Yazar: RAFAL MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKŞEN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Ekokritizm, edebiyatta ekolojik yansımaların izini sürmeyi amaçlayan yaklaşımlardan biridir. Pek çok yazar, anlatılarında doğanın rolünü temsil etmeye önem vermiştir. Örneğin, Emily Brontë'nin Wuthering Heights adlı romanı ile Charlotte Brontë'nin Jane Eyre adlı romanı, başkahramanlarının doğayla kurdukları ilişkiler aracılığıyla doğanın insan yaşamındaki rolünü ortaya koyan iki romandır. Bu tez her iki romandaki ekolojik temsillerin farklı perspektiflerini aydınlatmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, ekolojik bir bakış açısı benimsenerek ve Val Plumwood'un ekolojik karşılıklı bağlılık, ekolojik bütünleşme ve ekolojik benlik kavramlarından yararlanılarak, anlatılardaki karakter gelişimine anlam kazandıran insan–doğa ilişkileri incelenmektedir. Ayrıca çalışma, ilerlemeci ya da gelişmiş kültürel yaşamdan kaynaklanan kültür/doğa çatışmasının ortaya çıkan perspektiflerini de ele almaktadır. Bulgular, Catherine'in aksine Heathcliff ve Jane'in, doğal dünyaya yakın kalarak hayatta kalmayı başardıklarını göstermektedir. Catherine ise doğal yaşamdan uzaklaşıp kültürel yaşama yönelmeyi tercih etmesinin ardından yalnızlıkla cezalandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ecocritical approach is one of the theories that is concerned with tracing ecological reflections in literature. Many writers have been concerned with representing nature's role in their narratives. For example, Emily Brontë's Wuthering Heights and Charlotte Brontë's Jane Eyre are two novels that represent the role of nature in human life by showing how their protagonists are influenced by their relationships with nature. This thesis is concerned with shedding light on the perspectives of the ecological representations in both novels. Deploying the ecological lens and drawing on Plumwood's concepts of ecological interconnection, ecological integration, and ecological self, the study aims to examine the humannature relationships that provide an interpretation of the characters' development in the narratives. Moreover, the study has brought to light the perspectives on the culture/nature conflict that emerge from progressive or advanced cultural life. The thesis shows that, unlike Catherine, Heathcliff and Jane seem to survive as they are close to the natural world; however, Catherine is doomed to live in solitude after moving away from nature and preferring cultural life.