An ecocritical reading: Human survival in Margaret Atwood's Oryx and Crake and The Year of the Flood
Ekoeleştirel bir okuma: Margaret Atwood'un Antilop ve Flurya ve Tufan Yılı romanlarında insanın hayatta kalması
  1. Tez No: 881775
  2. Yazar: SURA ABDULNASER SHAHED AL-AMEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BARIŞ AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Margaret Atwood, beğenilen ve üretken bir Kanadalı yazardır. Atwood'un Antilop ve Flurya (2003) adlı romanı, distopik bir toplumu bilimsel bir mercekle inceleyen spekülatif bir kurgu eseridir. Anlatı, küresel bir ekolojik felaketten kurtulmayı başaran tek birey olan Snowman'ın bakış açısıyla anlatılmaktadır. Roman, Snowman'in hayatta kalmak için verdiği zorlu mücadeleyi, tarihe bakış açısını ve bilim ve teknolojinin yanlış kullanımından kaynaklanan ekolojik felaketleri anlatır. Atwood'un bir diğer romanı Tufan Yılı (2009) ise aynı distopik evrende geçen Antilop ve Flurya romanının devamı niteliğindedir. Bir önceki eserin aksine, Tufan Yılı anlatıyı bir kadın merceğinden aktarır. Ana karakterler Ren ve Toby, insan yapımı bir salgının neden olduğu susuz sel felaketinden önce var olan yozlaşmış ve çürüyen toplumda zamanda geriye giderler. Karakterler, hayatta kalan tek insanlar olduklarına inanırlar. Bu tez, her iki romanda gösterilen ekolojik kriz ve çevresel felaketi, Atwood'un insanlığın karşı karşıya olduğu ekolojik sorunlarla ilgili derin endişesini ortaya koyarak, metinleri kapsamlı bir okuma yoluyla incelemeyi amaçlamaktadır. Atwood, çevre sorunlarının insani sorunların bir yansıması olduğunu, bilgi ve teknolojinin yanlış kullanımının doğal felaketlere, kontrolsüz insan açgözlülüğünün ise sosyal ve çevresel acil durumlara yol açtığını savunur. Sanatsal yaratımları aracılığıyla sadece bu kavramları resmetmekle kalmıyor, aynı zamanda ekolojik felaketi, çevredeki hem organik hem de inorganik bileşenlerin tahribatını ve doğal dünya üzerinde kontrol sağlamaya çalışan insanların yabancılaşmasını da yakalıyor.
Özet (Çeviri)
Margaret Atwood is a highly acclaimed and prolific author from Canada. Atwood's Oryx and Crake, published in 2003, is a work of speculative fiction that explores a dystopian society via a scientific lens. The narrative is presented via the viewpoint of Snowman, the only individual who has managed to survive a global ecological disaster. The book portrays his strenuous battle for survival, his viewpoints on history, and the ecological catastrophes resulting from the improper use of science and technology. The Year of the Flood is a sequel to Atwood's 2009 novel Oryx and Crake, set in the same dystopian universe. In contrast to the previous piece, The Year of the Flood portrays the narrative via a female lens. Ren and Toby, the main characters, go back in time through the corrupt and decaying society that existed before the catastrophic waterless flood caused by a man-made epidemic. They believe that they are the only surviving humans. This thesis seeks to evaluate the ecological crisis and environmental catastrophe shown in both Oryx and Crake and The Year of the Flood through a thorough examination of the text, revealing Atwood's deep concern about the ecological issues that humanity faces. Atwood argues that environmental issues are a reflection of human issues, where the improper utilization of knowledge and technology leads to natural calamities, and unregulated human greed leads to social and environmental emergencies. Through her artistic creations, she not only illustrates these concepts, but also captures the ecological disaster, the destruction of both organic and inorganic components in the surroundings, and the alienation of humans as they seek to exert control over the natural world.