Firmaların ESG (çevresel, sosyal ve yönetişim) performansının sermaye yapısına etkisi: Avrupa Birliği ülkelerinden kanıtlar
The impact of companies' ESG (environmental, social, and governance) performance on their capital structure: Evidence from European Union countries
  1. Tez No: 1011920
  2. Yazar: MUHAMMED DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Firmaların sürdürülebilirlik alanındaki faaliyet ve yatırımlarının her geçen gün artması ile birlikte, sürdürülebilirliğin etkileri literatürde yoğun olarak tartışılmaya başlanmıştır. Finans literatüründeki güncel tartışmalardan biri de sürdürülebilirliğin sermaye yapısı üzerindeki etkisidir. Ancak bu konuda literatürde çok sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmanın amacı sürdürülebilirliğin bir göstergesi olarak kullanılan ESG skorunun sermaye yapısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmada Avrupa Birliği ülkelerinde faaliyet gösteren 499 firmanın 2015-2024 yılları arasındaki verileri kullanılmış ve analizler panel regresyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. ESG skorunun, sermaye yapısını temsilen kullanılan kaldıraç oranı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu durum, ESG skorundaki yükselişin, firmaların sermaye yapılarında öz kaynaklar lehine bir değişime yol açtığına işaret etmektedir. Ayrıca, kaldıraç oranı üzerinde karlılık oranının negatif yönde, firma büyüklüğünün ise pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As companies' activities and investments in the field of sustainability continue to grow day by day, the effects of sustainability have begun to be intensively discussed in the literature. One of the current debates in the financial literature is the impact of sustainability on capital structure. However, there are very few studies on this topic in literature. The aim of this study is to investigate the effect of the ESG score used as an indicator of sustainability on capital structure. The study utilized data from 499 firms operating in European Union countries for the period 2015–2024, and analyses were conducted using the panel regression method. It was found that the ESG score has a statistically significant and negative effect on the leverage ratio, which is used to represent capital structure. This suggests that an increase in the ESG score leads to a shift in firms' capital structures in favor of equity. In addition, it was found that profitability has a negative effect on the leverage ratio, while firm size has a positive effect.