Kadın sanatçıların gözünden annelik: Modern sanata geçiş döneminde anne ve kız figürlü otoportreler
Motherhood through the eyes of women artists: Self-portraits featuring mother and daughter during the transition to modern art
  1. Tez No: 1011938
  2. Yazar: GÜLİSTAN YİĞİT BİLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarında kadın sanatçıların annelik deneyimini, modern sanata geçiş süreci bağlamında, özellikle anne ve kız figürlerini içeren otoportreler üzerinden nasıl temsil ettiklerini inceleyen kapsamlı bir araştırmadır. Sanatın duygularla olan güçlü ilişkisi temel alınarak, resim sanatının yalnızca görsel bir üretim değil, aynı zamanda sanatçının iç dünyasını yansıtan bir ifade alanı olduğu vurgulanmakta; annelik ise biyolojik bir olgunun ötesinde kimlik, duygu ve toplumsal rol ekseninde çok katmanlı bir tema olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesinde sanat ve duygu ilişkisi, sembolik anlatım biçimleri ve tarihsel süreç içinde annelik temasının geçirdiği dönüşüm detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu bağlamda, kadın sanatçıların kendi temsillerini üretmeleri sanat tarihinde önemli bir kırılma noktası olarak değerlendirilmekte; özellikle modern sanata geçiş döneminde sanatçıların hem bireysel deneyimlerini hem de annelik rollerini sanatsal bir ifade alanına dönüştürdükleri ortaya konulmaktadır. Bu süreçte anne ve kız figürlü otoportreler, yalnızca bir temsil aracı değil, aynı zamanda kadın kimliğinin yeniden inşasında etkili bir anlatım biçimi olarak değerlendirilmektedir. Mary Cassatt, Berthe Morisot ve Paula Modersohn-Becker gibi sanatçıların eserleri üzerinden annelik, idealize edilmiş bir imge olmaktan çıkarılarak deneyimlenen ve hissedilen bir gerçeklik olarak analiz edilmektedir. Bu eserlerde anne–kız ilişkisi, yalnızca fiziksel bir yakınlık değil; duygusal bağ, kimlik aktarımı ve varoluşsal birliktelik üzerinden okunmaktadır. Araştırmanın önemli bir boyutunu sanatçının kendi üretimleri oluşturmakta olup, bu kapsamda gerçekleştirilen bireysel çalışmalar kuramsal bilgilerin uygulamadaki karşılığını ortaya koymaktadır. Sanatçının eserlerinde anne–kız ilişkisi; bağlılık, koruma, sevgi ve ruhsal birliktelik gibi temalar üzerinden kimi zaman sembolik, kimi zaman deneyimsel bir anlatımla ele alınmaktadır.“Anne ve Melek Yavrusu”gibi çalışmalar anneliğin kutsal ve metaforik yönünü vurgularken,“Bağlılık”gibi eserler anneliğin toplumsal ve kültürel boyutlarını görünür kılmaktadır. Bu yönüyle çalışma, hem kuramsal hem de uygulamalı bir bütünlük içinde, modern sanata geçiş döneminde kadın sanatçıların gözünden annelik temasını ve anne–kız ilişkisini kapsamlı bir biçimde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a comprehensive investigation into how female artists of the 19th and early 20th centuries represented their experience of motherhood, particularly through self-portraits featuring mother and daughter figures, within the context of the transition to modern art. Based on the strong relationship between art and emotions, the study emphasizes that painting is not merely a visual production but also an expressive space reflecting the artist's inner world; motherhood, therefore, is considered a multi-layered theme encompassing identity, emotion, and social role, going beyond a purely biological phenomenon. The theoretical framework of the study examines the relationship between art and emotion, symbolic forms of expression, and the transformation of the motherhood theme throughout history. In this context, the production of self-representations by female artists is considered a significant turning point in art history; it is demonstrated that, especially during the transition to modern art, artists transformed both their individual experiences and their roles as mothers into an artistic field of expression. Self-portraits featuring mother and daughter figures are regarded not only as a means of representation but also as an effective form of expression in the reconstruction of female identity. Through the works of artists such as Mary Cassatt, Berthe Morisot, and Paula Modersohn-Becker, motherhood is analyzed not as an idealized image, but as an experienced and felt reality. In these works, the mother-daughter relationship is interpreted through emotional bonding, identity transfer, and existential togetherness. A significant dimension of the research is the artists' own works, which reveal the practical application of theoretical knowledge. Themes such as attachment, protection, love, and spiritual unity are addressed both symbolically and experientially. Works such as Mother and Angel Child emphasize the sacred and metaphorical aspects of motherhood, while works like Attachment make visible the social and cultural dimensions of motherhood. In this respect, the study presents the theme of motherhood and the mother-daughter relationship from the perspective of female artists during the transition to modern art within a holistic framework encompassing both theoretical and practical aspects