The politics of place: A study of lieux de mémoire in Orwell's early novels
Mekanın politikası: George Orwell'in erken dönem romanlarında bellek mekanları (lieux de mémoire) üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 1011953
  2. Yazar: EVRİM IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, George Orwell'in erken dönem romanlarını—Burmese Days (1934), Keep the Aspidistra Flying (1936) ve Coming Up for Air (1939)—geçmişle kurdukları bağın edebi ve siyasi projelerinin merkezinde yer aldığı birer“bellek metni”olarak yeniden değerlendirmektedir. Mevcut eleştirel odağın yazarın geç dönem başyapıtlarına öncelik tanıyarak erken dönem eserlerini yalnızca birer öncü olarak gören teleolojik okumasına şerh düşmeyi hedefleyen bu tezde, söz konusu metinlerin bellek, kimlik ve mekân kavramlarına dair karmaşık ve evrimleşen bir inceleme barındırdığı gösterilerek, Orwell'in bellek kullanımında belirgin bir gelişimsel gidişat ortaya konulur: Burmese Days, yapay bir sömürgeci bellek mekânı (lieu de mémoire) ile organik bir yerli bellek ortamı (milieu de mémoire) arasındaki çatışmayı sahneler; Keep the Aspidistra Flying, çürümekte olan edebi bir kimlik ya da geçmiş ile saldırgan bir kapitalist modernite arasındaki diyalektiği içselleştirir; Coming Up for Air ise nostaljik belleğin modernitenin travmatik kırılmaları karşısındaki başarısızlığını haritalandırır. Sonuç olarak, bu çalışma Orwell'in belleğin yanıltılabilirliği, kimlik ve iktidarla ilişkisine dair erken dönem incelemelerinin, yazarın geç dönem totaliter rejim eleştirileri için hayati bir tematik ve psikolojik zemin hazırladığını gösterir. Bu doğrultuda tez, George Orwell'in edebi yöntemini ve entelektüel gelişimini daha eksiksiz bir şekilde anlamak için yazarın erken dönem kurmaca eserlerinin merkezi önemini kanıtlayarak, bu eserlere dair önemli bir yeniden değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis re-evaluates the early fiction of George Orwell—Burmese Days (1934), Keep the Aspidistra Flying (1936), and Coming Up for Air (1939)—as sophisticated“memory texts”whose engagement with the past is central to their literary and political projects. While Orwell's legacy is justifiably defined by his role as a political thinker, this critical focus has often privileged his later masterpieces, framing the early novels as mere precursors. This study challenges that teleological reading by arguing that these formative works contain a complex and evolving exploration of memory, identity, and place that is crucial for understanding Orwell's later work. Employing a theoretical framework from Memory Studies centred on Pierre Nora's concept of lieux de mémoire (“sites of memory”), this thesis analyses how specific physical and symbolic sites function within Orwell's narratives. The analysis reveals a clear developmental trajectory in Orwell's use of memory. Burmese Days stages a conflict between an artificial colonial lieu de mémoire and an organic indigenous milieu de mémoire, a struggle embodied in the personal trauma of its protagonist. Keep the Aspidistra Flying internalises this conflict, presenting a dialectic between a decaying literary past and an aggressive capitalist modernity that results in ideological compromise. Finally, Coming Up for Air charts the failure of nostalgic memory against the traumatic ruptures of the modern world, concluding that no physical or mental sanctuary remains. Ultimately, this study demonstrates that Orwell's early explorations of memory's fallibility, its role in identity formation, and its connection to societal power provide the crucial thematic and psychological groundwork for his later, famous critiques of systemic memory manipulation under totalitarianism. In doing so, this thesis offers a significant re-evaluation of his early fiction, proving its central importance for a more complete understanding of George Orwell's literary method and intellectual development.