Hemşirelerin yaşlı cinselliğine yönelik tutumlarının ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of nurses' attitudes towards aging sexuality and influencing factors
  1. Tez No: 1011957
  2. Yazar: CEREN NAZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE AYÇA AY KAATSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin yaşlı cinselliğine yönelik tutumları ile bu tutumları etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma sonuçları ile hemşirelerin yaşlı cinselliğine yönelik tutumlarının belirlenerek bütüncül bakım sunmanın önündeki risklerin saptanması, bütüncül bakım müdahaleleri ve yeni araştırmalar için bilimsel bir kanıt sağlanması beklenmektedir. Araştırma, 30 Haziran 2025-30 Mart 2026 tarihleri arasında yataklı servislerde çalışan hemşirelerle yürütülmüştür. Araştırmaya 237 hemşire dahil edilmiştir. Araştırma verileri“Tanıtıcı Veri Formu”,“Yaşlanma Cinsellik Tutum Ölçeği”ve“Cinsel Mitler Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student t testi, ANOVA testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin Yaşlanma Cinsellik Tutum Ölçeği toplam puan ortalamasına göre yaşlı cinselliğine yönelik sıklıkla olumlu tutum sergiledikleri ve eğitim durumu ile cinsel mitlerin yaşlı cinselliğine yönelik tutumları etkileyen faktörler olduğu bulunmuştur. Regresyon analizinde elde etiğimiz bulgular sonucunda, hemşirelerin lisans üstü eğitim süreçlerine katılım ve devamlılıklarının desteklenmesi, hemşirelerde cinsel mitlerin varlığına yönelik farkındalık ile cinsel mitleri azaltmaya yönelik müdahale çalışmalarının yürütülmesi, hemşireler ile yürütülecek yaşlı cinselliğine yönelik farkındalık ve eğitim çalışmalarında çalışma bulgularımızın dikkate alınması gereken değişkenler olarak yer alması çalışmanın sınırlılıkları doğrultusunda hemşireler ile nitel çalışmaların yürütülmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine nurses' attitudes toward elderly sexuality and the factors influencing these attitudes. Through the findings of the study, it is expected that nurses' attitudes toward elderly sexuality will be identified, the risks hindering the provision of holistic care will be determined, and scientific evidence will be provided for holistic care interventions and future research. The study was carried out with nurses working in inpatient wards between June 30, 2025, and March 30, 2026. A total of 237 nurses were included in the study. Research data were collected using the“Descriptive Data Form,”the“Aging Sexuality Attitude Scale,”and the“Sexual Myths Scale.”Descriptive statistics, Student's t-test, ANOVA, and multiple linear regression analysis were used in the evaluation of the data. According to the mean total scores obtained from the Aging Sexuality Attitude Scale, the nurses participating in the study frequently demonstrated positive attitudes toward elderly sexuality. Educational level and sexual myths were found to be factors influencing attitudes toward elderly sexuality Based on the findings obtained from the regression analysis, it may be recommended that nurses' participation in and continuation of postgraduate education processes be supported; that awareness regarding the presence of sexual myths among nurses and intervention studies aimed at reducing sexual myths be conducted; that the variables identified in our findings be taken into consideration in awareness and educational programs on elderly sexuality to be implemented with nurses; and that qualitative studies involving nurses be carried out in line with the limitations of the study.