Yeraltı taşkömürü madenciliğinde 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of occupational health and safety law no. 6331 in underground hard coal mining
- Tez No: 1011959
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
İş kazalarının en yoğun olduğu sektörlerin içinde madencilik sektörü ilk sıralarda bulunmaktadır. Madencilik sektörünün kollarından biri olan yeraltı taşkömürü madenciliği ise en tehlikeli alanlardandır. Yüksek risk ve tehlike içeren kömür havzalarından biri de Zonguldak Havzasıdır. Havzadaki kömür eğiminin 20-60° olması ve yüksek oranlarda metan barındırması yeraltı madenciliğini zorlaştırmaktadır. Damar eğimi ve kırıklı zonların fazla olması, üretim açısından tam mekanize sistemlere geçişi engellemiş, ayakların çoğunda klasik ahşap tahkimat ve elle kazı işlemlerinin devamını zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada, Zonguldak Havzasında faaliyet gösteren Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK) 2003-2023 yılları arasında meydana gelen iş kazaları, bazı parametreler (toplam işçi ve kaza sayısı, işçi başına düşen kaza sayısı, üretim miktarı, iş güvenliğinin maliyeti gibi) kapsamında incelenmiştir. Bu parametreler, özellikle 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlüğe girdiği tarih (30.06.2012) öncesi ve sonrası için ayrı ayrı (2003-2013 ve 2014-2023) değerlendirilmiş ve söz konusu kanunun hem iş kazaları hem de üretim maliyetleri üzerindeki etkilerinin ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The mining industry ranks among the sectors with the highest incidence of occupational accidents. Underground coal mining, a branch of the mining industry, is among the most dangerous areas. The Zonguldak Basin is one of the coal basins with high risk and danger. Coal inclination in the basin, ranging from 20 to 60°, and high methane content complicate underground mining. The inclination of the seams and the presence of excessive fractured zones have prevented the transition to fully mechanized production, necessitating the continued use of traditional timber supports and manual excavation in most of the mine workings. This study investigates the occupational accidents that occurred at the Turkish Coal Enterprise (TTK), operating in the Zonguldak Basin, between 2003 and 2023, within the scope of various parameters (total number of workers and accidents, number of accidents per worker, production volume, cost of occupational safety, etc.). These parameters were evaluated separately for the periods before and after the entry into force of the Occupational Health and Safety Law No. 6331 (June 30, 2012) (2003-2013 and 2014-2023), respectively, to examine the effects of this law on both occupational accidents and production costs.