Yeraltı madenciliğinde lokomotif işletmeciliğine tesir eden faktörlerin incelenmesi ve bu sistemin irdelenerek rantabilitelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 8578
  2. Yazar: YAŞAR TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ERŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
iÖZET Bu çalışmada, yeraltı madenciliğinde lokomotif işletmeciliğine tesir eder faktörler incelenerek lokomotiflerin kendi aralarında mukayeseleri yapılmış ve rantabiliteleri araştırılmıştır. Bunun için önce yeraltı maden işletmelerinde nakliyatın önemi, kapsamı ve sistemlerden istenen özellikler ana hatlarıyla ortaya konulmuştur. Daha sonra anayol nakli yatı içinde önemli bir yeri bulunan ve çalışmamızın esasını teşkil eden lokomotifler tahrik şekline ve enerji kaynağına bağlı olarak (3) grupta kısaca incelenmiştir. Kullanma yerleri ve şartları bakımından birbirlerine alternatif olan diesel ve akülü lokomotifler (9) ayrı açı dan detaylı olarak ele alınarak mukayeseleri yapılmış ve sonuçlar çıkarılmıştır. Bu çalışmamız içinde diesel ve akülü lokomotiflerin nominal güç tarifindeki farklılıklar, araştırmamızın en önemli noktasını meydana getirmiştir. Türkiye Taşkömürü Kurumunda yeraltı nakliyatında kullanılan iki ayrı özellikte akülü lokomotif motoru ile bir diesel lokomotif motoru üzerinde deneyler yapılmıştır. Akülü lokomotif motorlarıyla yapılan güç deneylerinde bu motorların nominal güçlerinin iki katına çıktığı tesbit edilmiştir. Buna karşılık diesel motorlarda ise nominal güçlerinin maksimum güçleri olduğu görülmüştür. Bu tesbitlere ait değerler bilgisayara verilerek devir sayısı aralıklarına göre güç eğrileri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this paper, the factors effecting locomotive transportation in the underground mining has been examined and the comparsion of these locomotives between themselves has been observed and their rantabilities has been searched. For this reason the locomotive system which is being used on the mainway haulage have been explanied separetely» After examining the locomotives, which form the main part of our studies and has an important place in the rail system in three groups depending on the drive type and energy source, the diesel and battery locomotives which are the alternatives of one another form the view of usage place and conditions, have been examined form different nine points. In this study, the most important point of this research is the differences between the nominal power specification V of diesel and battery locomotives. The experiments done on two different battery locomotives and a diesel locomo tive which are used in underground transportation at Turkish Hard Coal Enterprises (TTK). The battery motors had been shown that the nominal powers of motors have been reached to twice of it. The diagrams obtained form these determinations had been used as data giving to computer and the power cuvres, according to number of revalutions has been obtained.