Türk hukukunda yabancılık unsuru taşıyan iş sözleşmelerine uygulanacak hukuk
The law applicable to employment contracts with a foreign element in Turkish law
- Tez No: 1011995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin hız kazanması, emek piyasalarının uluslararasılaşması ve işgücünün sınır ötesi hareketliliğinin artması nedeniyle bireysel iş sözleşmeleri giderek birden fazla hukuk düzeniyle bağlantılı hâle gelmiştir. Bu değişim ve dönüşüm, yabancı unsurlu iş sözleşmelerine uygulanacak hukukun belirlenmesini hem özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümü hem de işçinin korunması ilkesi açısından kritik bir mesele hâline getirmiştir. Bu konuda Türk hukukundaki temel düzenleme, 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'un 27. maddesinde özel bir bağlama kuralı olarak yer almaktadır. Çalışmamızda, yabancı unsurlu bireysel iş sözleşmelerine uygulanacak hukukun tespiti sorunu, Türk hukuku bakımından incelenmekte; ayrıca Avrupa Birliği hukukunca kabul edilen Roma 1 Tüzüğü ile karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmaktadır. Bununla beraber uygulanacak hukukun belirlenmesi ve uygulanması açısından sınırlandırıcı etkiye sahip olan doğrudan uygulanan kurallar ve kamu düzeni müdahalesi ele alınmaktadır. Bu sayede hem teorik hem de pratik bağlamda zayıf âkit taraf olan işçinin korunması ile hukuk güvenliği arasındaki dengenin nasıl sağlandığı ortaya konulmaktadır. Ayrıca, Anayasa Mahkemesinin milletlerarası özel hukuk düzenlemeleri içerisinde iptal ettiği ilk hüküm olması dolayısıyla önemli bir yer tutan MÖHUK m. 27 f. 1 hükmünün, iptal edilme süreci, iptal kararının ortaya çıkardığı sonuçlar ve 7550 Sayılı kanun ile yeniden düzenlenen MÖHUK m. 27 f. 1 ve f. 4 hükümlerinin yabancı unsurlu bireysel iş sözleşmelerine ve milletlerarası özel hukuk alanına yaptığı etki kapsamlı olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accelerating globalization, the internationalization of labor markets, and the increasing cross-border mobility of the workforce have resulted in individual employment contracts becoming progressively connected with multiple legal systems.This chance and transformation has rendered the determination of the law applicable to employment contracts containing a foreign element a matter of critical importance, both for the resolution of private law disputes and in terms of the principle of employee protection. In Turkish law, the fundamental regulation on this matter is found in Article 27 of Turkish Act on Private International Law and the Civil Procedure of 2007 (TAPIL), as a special connecting rule. This study examines the problem of determining the applicable law to individual employment contracts with foreign elements from the perspective of Turkish law; it also provides a comparative assessment with theRegulation (EC) No 593/2008 of the European Parliament and of the Council of 17 June 2008 on the law applicable to contractual obligations (Rome I Regulation)adopted by the European Union. Furthermore, it addresses directly applicable rules and public order interventions that have a limiting effect on the determination and application of applicable law. In this way, it reveals how the balance between the protection of the weaker contracting party, the worker, and legal certainty is achieved, both theoretically and practically. Furthermore, the process of annulling Article 27, paragraph 1 of TAPIL, which holds a significant place as the first provision annulled by the Constitutional Court within the scope of private international law regulations, the consequences arising from the annulment decision, and the impact of Article 27, paragraphs 1 and 4 of the Private International Law Act, as amended by Law No. 7550 on the Amendment of Certain Laws, including the Law on the Execution of Criminal and Security Measures, on individual employment contracts with foreign elements and the field of private international law have been comprehensively evaluated.