Tüketici temelli marka değerinin turistlerin satın alma niyetine etkisinde marka aşkının aracılık rolü
The mediating role of brand love in the effect of consumer-based brand equity on tourist's purchase intention
  1. Tez No: 1012012
  2. Yazar: MERT CAN TEKELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AKTAŞ POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm sektörünün önemli bir parçası olan konaklama işletmelerinde tüketici temelli marka değeri, marka aşkı ve satın alma niyeti arasındaki ilişkileri belirlemeye yönelik yapılan bu araştırmanın temel amacı, tüketici temelli marka değerinin turistlerin satın alma niyeti üzerindeki etkisinde marka aşkının aracılık rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da faaliyet gösteren dört farklı zincir otel markasına ait işletmelerden birinde en az bir gece konaklama deneyimi bulunan 18 yaş ve üzerindeki yerli turistler oluşturmaktadır. 595 katılımcıdan elde edilen veriler, yapısal eşitlik modellemesi (YEM) yaklaşımı kapsamında SmartPLS 4 yazılımı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, tüketici temelli marka değerinin satın alma niyetine etkisinde marka aşkının aracılık rolü tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulguların; konaklama işletmelerinin marka değeri, marka aşkı ve pazarlama stratejilerinin oluşturulmasında kullanılabilecek unsurların belirlenmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu yönüyle araştırmanın akademik açından turizm alanında ilgili konudaki araştırma eksikliğini kapatarak, literatürdeki boşluğu doldurması beklenmektedir. Araştırmanın gelecekte konu ile ilgili yapılacak araştırmalara yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research, conducted to investigate the relationships between consumer-based brand equity, brand love, and purchase intention in the accommodation sector, a significant part of the tourism industry, primarily aims to examine the mediating role of brand love in the effect of consumer-based brand equity on tourists' purchase intentions. The sample of the research consists of domestic tourists aged 18 and over who have had at least one night's stay in establishments belonging to the four largest chain hotel brands in Istanbul. Data obtained from 595 participants were analyzed using the Structural Equation Modeling (SEM) approach with SmartPLS 4 software. As a result of the research, the mediating role of brand love in the relationship between consumer-based brand equity and purchase intention was determined. It is believed that the findings obtained within the scope of this research will contribute to the identification of elements that can be used in creating brand value, brand love, and marketing strategies for accommodation businesses. In this respect, it is expected that the research will fill the gap in the literature by addressing the current lack of academic research on this subject in the field of tourism. It is also expected that the research will guide future research on the subject.