Üniversite öğrencilerinin prososyal motivasyonları ile sosyal girişimcilik algıları arasındaki ilişkide öz yeterliğin aracılık rolü
The mediating role of self-efficacy in the relationship between university students' prosocial motivation and social entrepreneurship perceptions
- Tez No: 1012011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, prososyal motivasyonun sosyal girişimcilik üzerindeki etkisinde öz yeterliğin aracılık rolü incelenmiştir. Çalışmanın uygulaması üniversite öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, Tokat ve Amasya illerinde bulunan üniversiteler seçilmiştir. Örneklem olarak ise, bu üniversitelerde öğrenim görmekte olan 801 öğrenciye ulaşılmış ve bu öğrencilere anket soruları uygulanmıştır. Çalışmanın literatür bölümünde önce bağımlı değişken olan sosyal girişimcilik tanımlanmış, daha sonra bağımsız değişken olan prososyal motivasyon ve aracı değişken olan öz yeterliğe yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koyan yerli ve yabancı literatür taranarak çalışmaların önemli bulguları sunulmuştur. Çalışmanın bir sonraki bölümünde, araştırmanın önemi, amacı, model ve hipotezleri, varsayımları, sınırlılıkları, evren ve örneklemi, veri toplama aracı, verilerin toplanması ve analizi hakkında alt başlıklar halinde açıklamalar yapılmıştır. Bu araştırmada kullanılan ölçeklerin yapı geçerliği Mplus ile, betimleyici istatistikler SPSS programı ile yapılmıştır. Araştırmanın temel hipotezi olan öz yeterliğin prososyal motivasyon ve sosyal girişimcilik arasındaki aracılık etkisi ise SPSS programına yüklenen PROCESS MAKRO eklentisi ile test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, üniversite öğrencilerinin sosyal girişimcilik, prososyal motivasyon ve öz yeterlik algılarının demografik özelliklere göre farklılaştığı, değişkenler arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunduğu, prososyal motivasyon ve öz yeterliğin sosyal girişimcilik üzerindeki etkisinin anlamlı olduğu bulunmuştur. Bunun yanında öz yeterliğin, prososyal motivasyonun sosyal girişimcilik üzerindeki etkisinde aracılık rolünün anlamlı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the mediating role of self-efficacy in the effect of prosocial motivation on social entrepreneurship. The study was conducted on university students in Tokat and Amasya provinces. The sample consisted of 801 students studying at these universities, who were then administered questionnaires. The literature review section first defines social entrepreneurship as the dependent variable, followed by prosocial motivation as the independent variable and self-efficacy as the mediating variable. This section also presents significant findings from studies that examine the relationship between these variables, based on a review of both domestic and international literature. The following section provides explanations under subheadings regarding the importance, purpose, model and hypotheses, assumptions, limitations, population and sample, data collection instrument, data collection, and analysis of the research. The construct validity of the scales used in this research was determined using Mplus, and descriptive statistics were performed using SPSS software.The main hypothesis of the study, the mediating effect of self-efficacy between prosocial motivation and social entrepreneurship, was tested using the PROCESS MACRO add-on installed in SPSS. The analyses revealed that university students' perceptions of social entrepreneurship, prosocial motivation, and self-efficacy differed according to demographic characteristics, a moderately significant relationship was found between the variables, and the effects of prosocial motivation and self-efficacy on social entrepreneurship were significant. Furthermore, it was shown that self-efficacy played a significant mediating role in the effect of prosocial motivation on social entrepreneurship.