Clinical Evaluation of the Effects of Low-Level Laser Therapy and Hyaluronic Acid Application on Graft Shrinkage and Postoperative Morbidity Following Free Gingival Graft
Serbest Dişeti Grefti Sonrası Düşük Doz Lazer Terapisi ve Hyalüronik Asit Uygulamasının Greft Büzülmesi ve Postoperatif Morbidite Üzerindeki Etkilerinin Klinik Olarak Değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1012013
  2. Yazar: DENİZ BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM DİRİKAN İPCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SELİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Bu randomize kontrollü klinik çalışmanın amacı, serbest dişeti grefti (SDG) cerrahisinde düşük düzey lazer tedavisi (LLLT) ve hyalüronik asit (HA) uygulamalarının greft büzülmesi ve postoperatif morbidite üzerindeki klinik etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya mandibular anterior bölgede yer alan Cairo RT1 ve RT2 sınıfı dişeti çekilmesine sahip, keratinize dişeti genişliği 2 mm'nin altında olan ve SDG cerrahisi endikasyonu bulunan sistemik olarak sağlıklı 30 birey dahil edilmiştir. Katılımcılar rastgele üç gruba ayrılmıştır: yalnızca SDG uygulanan kontrol grubu, SDG ile birlikte LLLT uygulanan grup ve SDG ile birlikte HA uygulanan grup (n=10). Greft büzülmesi, çekilme derinliği, çekilme genişliği ve vestibül derinliği 1., 3. ve 6. aylarda değerlendirilmiştir. Plak skoru aynı zaman noktalarında kaydedilmiş, sondalamada cep derinliği ve sondalamada kanama 1. ve 6. aylarda ölçülmüştür. Keratinize dişeti kalınlığı operasyon öncesinde belirlenmiştir. Postoperatif ağrı ve rahatsızlık görsel analog skala (VAS) ile değerlendirilmiş, analjezik kullanımı ilk postoperatif hafta boyunca kaydedilmiştir. Estetik sonuçlar Modifiye Pembe Estetik Skoru (m-PES), ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi ise Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14) ölçeği kullanılarak başlangıçta ve 6. ayda değerlendirilmiştir. Greft boyutları standardize klinik fotoğraflar üzerinden analiz edilmiş ve uygun istatistiksel yöntemlerle gruplar arası ve grup içi karşılaştırmalar gerçekleştirilmiştir. Tüm gruplarda vestibül derinliği, çekilme derinliği ve çekilme genişliği açısından başlangıca göre anlamlı iyileşmeler elde edilmiştir (p<0,05). Greft büzülmesi tüm gruplarda gözlenmiş, en belirgin değişiklikler erken iyileşme döneminde meydana gelmiş ve sonraki takiplerde stabil seyretmiştir. Klinik parametreler ve greft büzülmesi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Plak skoru ve sondalamada kanama değerleri zaman içerisinde iyileşme göstermiş, ancak gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sondalamada cep derinliği çalışma süresince stabil kalmıştır. Postoperatif morbidite değerlendirmesinde LLLT grubunda kontrol grubuna kıyasla ağrı düzeyi ve analjezik kullanımının anlamlı derecede daha düşük olduğu belirlenmiştir (p<0,05). HA grubunda ise bu parametrelerde anlamlı farklılık izlenmemiştir. Estetik sonuçlar ve ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi bakımından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamış, tüm tedavi yöntemleri iyi tolere edilmiş ve herhangi bir komplikasyon gözlenmemiştir. Sonuç olarak, serbest dişeti grefti cerrahisinde LLLT ve HA uygulamaları greft büzülmesi ve periodontal klinik parametreler açısından benzer sonuçlar sağlamıştır. Bununla birlikte, LLLT uygulaması postoperatif ağrı ve analjezik kullanımını azaltarak hasta konforunu artırmıştır. Elde edilen bulgular, LLLT ve HA'nın SDG cerrahisinde yardımcı tedavi seçeneği olarak kullanılabileceğini düşündürmekte olup, uzun dönem etkinliklerinin ortaya konulabilmesi için daha geniş örneklemli klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized controlled clinical trial was to evaluate the clinical effects of adjunctive low-level laser therapy (LLLT) and hyaluronic acid (HA) application on graft shrinkage and postoperative morbidity following free gingival graft (FGG) surgery. Thirty systemically healthy patients presenting with Cairo RT1 and RT2 gingival recession defects in the mandibular anterior region, exhibiting less than 2 mm of keratinized tissue width and requiring FGG surgery, were included in the study. The participants were randomly assigned to three groups: FGG alone (control group), FGG combined with LLLT, and FGG combined with HA application (n = 10 per group). Graft shrinkage, recession depth, recession width, and vestibular depth were evaluated at 1, 3, and 6 months postoperatively. Plaque score was recorded at the same follow-up periods, while probing pocket depth and bleeding on probing were assessed at 1 and 6 months. Keratinized tissue thickness was measured only at baseline before surgery. Postoperative pain and discomfort were assessed using a visual analog scale (VAS), and analgesic consumption was recorded during the first postoperative week. Esthetic outcomes were evaluated using the Modified Pink Esthetic Score (m-PES), whereas oral health–related quality of life was assessed using the Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14) questionnaire at baseline and at 6 months. Standardized clinical photographs were used to evaluate graft dimensions. Appropriate statistical analyses were performed for both intra- and intergroup comparisons, and potential correlations between baseline clinical parameters and treatment outcomes were also investigated. All groups demonstrated significant improvements in vestibular depth, recession depth, and recession width compared with baseline (p < 0.05). Graft shrinkage was observed in all groups, with most dimensional changes occurring during the early healing period followed by stabilization over time. No statistically significant differences were found among the groups regarding graft shrinkage or any clinical parameter (p > 0.05). Plaque score and bleeding on probing improved throughout the follow-up period; however, no significant intergroup differences were detected. Probing pocket depth remained stable during the study period. The LLLT group exhibited significantly lower postoperative pain levels and reduced analgesic consumption compared with the control group (p < 0.05), whereas no significant differences were observed in the HA group. No statistically significant differences were found among the groups with respect to esthetic outcomes or oral health–related quality of life. All treatment modalities were well tolerated, and no adverse events were reported. Within the limitations of this study, adjunctive LLLT and HA application provided comparable clinical outcomes regarding graft shrinkage and periodontal clinical parameters following FGG surgery. However, LLLT was associated with reduced postoperative pain and analgesic consumption, indicating improved patient comfort during the healing period. These findings suggest that both LLLT and HA may be considered as adjunctive treatment options in FGG procedures. Nevertheless, further long-term clinical studies with larger sample sizes are required to clarify their sustained clinical benefits.