Belediye çalışanlarının siber güvenlik farkındalığı: Beyşehir Belediyesi örneği
Cybersecurity awareness of municipal employees: the case of Beyşehir Municipality
  1. Tez No: 1012075
  2. Yazar: ENGİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Siber güvenlik konusu, günümüzün dijitalleşen dünyasında yalnızca özel sektör ve merkezi hükümet kurumları için değil, aynı zamanda yerel yönetimler için de kritik bir öneme sahiptir. Belediyeler, vatandaşlara doğrudan hizmet sunan ve bu hizmetlerin büyük bir kısmını dijital platformlar aracılığıyla gerçekleştiren kurumlar olarak siber saldırılara karşı yüksek risk altında bulunmaktadır. Özellikle nüfus verileri, mali işlemler, akıllı şehir uygulamaları, su ve enerji altyapıları gibi kritik bilgilerin belediyelerin dijital sistemlerinde barındırılması, bu kurumları siber tehditler açısından cazip bir hedef hâline getirmektedir. Çalışmada örneklem olarak Beyşehir'in seçilmesinin nedeni, ilçenin gelişmekte olan dijital altyapısı ve orta ölçekli bir yerleşim yeri olması sebebiyle Türkiye'deki birçok belediyeyi temsil edebilecek nitelik taşımasıdır. Beyşehir, büyükşehir belediyeleri kadar karmaşık bir dijital yapıya sahip olmamakla birlikte, temel belediye hizmetlerini dijital ortamda sunması bakımından siber güvenlik uygulamalarının incelenmesi için uygun bir örnek teşkil etmektedir. Bu sayede, yerel yönetimlerde siber güvenlik farkındalığının ve önlemlerinin mevcut durumu analiz edilerek, benzer ölçekteki diğer belediyelere yönelik çıkarımlar yapılması mümkün olacaktır. Bu çalışmanın amacı, belediyelerin dijitalleşme sürecinde karşılaştıkları siber güvenlik tehditlerini ve siber riskleri detaylı bir şekilde incelemektir. Çalışmada, Beyşehir Belediyesi'nde görev yapan kişilerin siber güvenlik farkındalıklarının ölçülmesi ve arttırılması amaçlanmaktadır. Araştırma Beyşehir Belediyesi'nde yapılmış olup, çalışmaya belediyede görev yapan personeller katılmıştır. Kamu personellerinin mevcut siber güvenlik farkındalık seviyelerini ölçmek ve arttırmak maksadıyla katılımcılara, araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanmış siber güvenlik farkındalık ölçeği uygulanmıştır. Ölçek sonuçları incelenerek kamu personellerinin siber güvenlik alanında eksik olduğu konular tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly digital world, cybersecurity is of critical importance not only for the private sector and central government institutions, but also for local governments. Municipalities, as institutions that provide direct services to citizens and perform a large portion of these services through digital platforms, are at high risk of cyberattacks. The fact that critical information, such as population data, financial transactions, smart city applications, and water and energy infrastructures, are housed in municipal digital systems makes these institutions an attractive target for cyber threats. Beyşehir was chosen as the sample for this study because its developing digital infrastructure and its status as a medium-sized settlement make it representative of many municipalities in Turkey. While Beyşehir does not have the complex digital structure of metropolitan municipalities, it provides essential municipal services in a digital environment, making it a suitable example for examining cybersecurity practices. This analysis will enable us to draw conclusions for other municipalities of similar size by analyzing the current state of cybersecurity awareness and measures in local governments. The aim of this study is to examine in detail the cybersecurity threats and risks faced by municipalities in the digitalization process. The study also aims to measure and improve the cybersecurity awareness of individuals working at Beyşehir Municipality. The research was conducted at Beyşehir Municipality, and municipal employees participated. To measure and improve the current cybersecurity awareness levels of public employees, a cybersecurity awareness scale, prepared by the researcher through a literature review, was administered to the participants. By examining the scale results, areas where public employees lack knowledge in the field of cybersecurity were identified.