Wall Street konsensüsü : Gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir kalkınma projelerinin finansmanı
Wall Street consensus: Financing sustainable development projects i̇n developing countries
  1. Tez No: 1012114
  2. Yazar: ABDURRAHMAN FARUK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF İÇKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
Özet
Gelişmekte olan ekonomilerde geçmişten beri süregelen sermaye birikimi eksikliği nedeniyle kalkınma yatırımlarının nasıl finanse edilebileceği konusunda çalışmalar yapılmış olup farklı anlayışlar ortaya çıkmıştır. Wall Street Konsensüsü de“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”kapsamında belirlenen hedeflere ulaşılması amacıyla gelişmekte olan ekonomilerin bu amaçları gerçekleştirmek için gereken finansmanı sağlayabilmeleri için uygulamaları gereken uygulamaları, finansal sistemlerinde değiştirmeleri gereken hususları belirten bir anlayış bütünü olarak nitelendirilmektedir. 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid pandemisi ve sonrasında ortaya çıkan ve neredeyse tüm gelişmekte olan ekonomileri etkileyen borç krizi nedeniyle kalkınma yatırımlarının finansmanı için özel sektörün gerekliliği fikri daha da önem kazanarak etkisini arttırmıştır. Ancak büyük ölçekli kurumsal özel yatırımcıların gelişmekte olan ekonomileri riskli olarak nitelendirmeleri ve risk almaktan kaçınan tutumlarından dolayı bu ülkelerde yatırım yapmaktan kaçınmaktadırlar. Bu sebeple Dünya Bankası gibi uluslararası organizasyonlar tarafından özel yatırımcıların bu endişelerini gidermek veya en azından azaltmak için“Risksizleştirme”kavramı ortaya atılmıştır. Bu kavram özel yatırımcıların endişelerini oluşturan risklerin devletler tarafından üstlenmesi gerektiğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the lack of capital accumulation in developing economies, studies have been conducted on how development investments can be financed and different understandings have emerged. The Wall Street Consensus is also described as a set of concepts that specify the practices that developing economies need to implement and the issues they need to change in their financial systems in order to provide the financing needed to achieve the goals set within the scope of the“Sustainable Development Goals”. Due to the Covid pandemic that affected the whole world in 2020 and the debt crisis that emerged afterwards and affected almost all developing economies, the idea of the necessity of the private sector for financing development investments has gained even more importance and increased its impact. However, large-scale institutional private investors avoid investing in developing economies because they consider them risky and have a risk-averse attitude. For this reason, international organizations such as the World Bank have introduced the concept of“De-Risk”to address or at least reduce these concerns of private investors. This concept states that the risks that private investors are concerned about should be undertaken by states.