Okul öncesi dönemde otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocukların sosyal becerilerinin oyun davranışları ile ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationship between social skills and play behaviors in preschool children diagnosed with autism spectrum disorder
- Tez No: 1012115
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı almış, okul öncesi dönemde bulunan çocukların sosyal becerilerinin oyun davranışları ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüş olup toplam 51 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar, Ankara ilinin üç farklı ilçesinde yer alan, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı beş özel eğitim anaokuluna devam eden 37 erkek ve 14 kız çocuktan oluşmaktadır. Veriler, öğretmenler tarafından doldurulan 36–71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranış Ölçeği ile ebeveynler tarafından doldurulan Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği Anne-Baba Formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, korelasyon analizi, karşılaştırma testleri ve regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, çocukların sosyal becerileri ile oyun davranışları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Çocukların oyun davranışlarında ve sosyal becerilerinde yaşa ve cinsiyete göre anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Regresyon sonuçları, sosyal beceri değerlendirme puanlarının oyun davranışlarının yaklaşık %13,7'sini yordadığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, OSB tanısı almış çocuklarda sosyal beceriler ile oyun davranışları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu ve sosyal beceri düzeylerinin oyun davranışlarını açıklamada belirli bir role sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between play behaviors and social skill levels of preschool children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). The study was conducted using a correlational survey design, and a total of 51 children were included in the sample. The participants consisted of 37 boys and 14 girls attending five special education kindergartens affiliated with the Ministry of National Education, located in three different districts of Ankara. Data were collected through the Play Behavior Scale for Children Aged 36-71 Months, completed by teachers, and the Preschool Social Skills Assessment Scale Parent Form, completed by parents. Descriptive statistics, correlation analysis, comparison tests, and regression analysis were used in the data analysis process. The findings revealed significant positive relationships between children's play behaviors and their social skills. No significant differences were found in play behaviors or social skills according to age or gender. Regression results indicated that social skill assessment scores predicted approximately 13.7% of the variance in play behaviors. These findings suggest that there is a significant relationship between social skills and play behaviors in children diagnosed with ASD, and that social skill levels have a certain role in explaining play behaviors.