Kadın girişimcilerin dijital pazarlama ve markalaşma sorunları
Challenges of female entrepreneurs in digital marketing and branding
  1. Tez No: 1012116
  2. Yazar: SEVGİ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ERDOĞAN TARAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kadın girişimcilerin dijital pazarlama ve markalaşma sürecinde karşılaşmış olduğu zorluklar, iş hayatındaki cinsiyet eşitsizliğini de ön plana çıkarmaktadır. Erkek egemen bir iş ortamında verilen mücadele kadın girişimcilerin, dijital pazarlama stratejisi geliştirirken karşılaşmış oldukları engellerden biridir. Kadınlar genellikle erkekler ile aynı desteklere, fırsatlara erişememektedir. Bu durum, özellikle hizmet yoğun yapıya sahip turizm sektöründe marka bilinirliği ve rekabet gücü üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Turizm sektörü, deneyim odaklı yapısı ve dijital görünürlüğe olan yüksek bağımlılığı nedeniyle, dijital pazarlama ve markalaşma süreçlerinin kritik önem taşıdığı bir alan olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda kadın girişimcilerin dijital platformları etkin kullanabilme düzeyi, destinasyon tanıtımı, müşteri deneyimi yönetimi ve sürdürülebilir rekabet avantajı açısından belirleyici bir rol oynamaktadır. Kadın girişimcilerin iş deneyimleri ve bilgiye sınırlı erişimleri de dijital pazarlama stratejilerini etkileyen faktörlerdendir. Ancak kadın girişimcilerin yaratıcılığı, dayanıklılığı ve inisiyatif becerileri zorlukların üstesinden gelmede büyük bir potansiyele sahiptir. Kadın girişimciler, dijital platformların erişim alanını genişleterek ve topluluk desteğini güçlendirerek marka bilinirliğini artırabilmekte ve başarıya da ulaşabilmektedir. Kadın girişimcilerin dijital pazarlama ve markalaşma süreçlerinde karşılaşmış oldukları bu zorlukların yanı sıra birçok fırsat ve yaratıcı çözümler de bulunmaktadır. Bu çözümler kadın girişimcilerin dijital pazarlama stratejilerini geliştirmelerine ve marka bilinirliğini artırmalarına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, turizm sektöründe faaliyet gösteren kadın girişimcilerin dijital pazarlama ve markalaşma süreçlerinde karşılaştıkları sorunları analiz etmek ve bu sorunlara yönelik stratejik çözüm önerileri geliştirmektir. Bu doğrultuda, Mersin ilinde turizm ve turizmle ilişkili iş kollarında faaliyet gösteren 40 kadın girişimci ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, kadın girişimcilerin dijital görünürlük, marka konumlandırma ve müşteri erişimi konularında çeşitli yapısal ve sektörel zorluklarla karşılaştığını göstermektedir. Çalışma, kadın girişimcilerin turizm sektöründe dijital pazarlama yetkinliklerinin geliştirilmesine yönelik politika ve uygulama önerileri sunarak hem literatüre hem de sektörel uygulamalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The challenges faced by women entrepreneurs in the process of digital marketing and branding also highlight gender inequality in business life. The struggle carried out in a male-dominated business environment is one of the obstacles that women entrepreneurs encounter while developing digital marketing strategies. Women generally do not have access to the same support and opportunities as men. This situation has a direct impact on brand awareness and competitiveness, especially in the tourism sector, which has a service-intensive structure. The tourism sector stands out as a field where digital marketing and branding processes are of critical importance due to its experience-oriented structure and high dependence on digital visibility. In this context, the level at which women entrepreneurs can effectively use digital platforms plays a decisive role in terms of destination promotion, customer experience management, and sustainable competitive advantage. The limited work experience and restricted access to information of women entrepreneurs are also among the factors affecting digital marketing strategies. However, the creativity, resilience, and initiative skills of women entrepreneurs have great potential in overcoming these challenges. Women entrepreneurs can increase brand awareness and achieve success by expanding the reach of digital platforms and strengthening community support. In addition to these challenges faced by women entrepreneurs in digital marketing and branding processes, there are also many opportunities and creative solutions. These solutions help women entrepreneurs improve their digital marketing strategies and increase brand awareness. The aim of this study is to analyze the problems faced by women entrepreneurs operating in the tourism sector in their digital marketing and branding processes and to develop strategic solution proposals for these problems. In this context, in-depth interviews were conducted with 40 women entrepreneurs operating in tourism and tourism-related business lines in Mersin province. The findings obtained show that women entrepreneurs face various structural and sectoral challenges in terms of digital visibility, brand positioning, and customer access. The study aims to contribute to both the literature and sectoral practices by offering policy and implementation recommendations for improving the digital marketing competencies of women entrepreneurs in the tourism sector.