Nûreddinzâde'nin Şerh-i Menâzilü's-Sâirîn Adlı Eseri: Tenkitli neşir ve değerlendirme
A critical edition and evaluation of Nûreddinzâda's Sharh-i Manâzil al-Sâirîn
  1. Tez No: 1012140
  2. Yazar: ABDULHADİ ESAD ÖZKARS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Nureddinzâde Muslihuddin Mustafa el-Filibevî'nin (ö. 981/1574) kaleme aldığı Şerh-i Menâzilü's-sâirîn adlı eserinin tenkitli neşri çerçevesinde hazırladığımız bu çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Menâzilü's-sâirîn şerh literatürünün genel seyri ele alınmış, ardından Nureddinzâde şerhinin biçim ve muhtevası incelenmiştir. İkinci bölümde Nureddinzâde'nin şerhinin Menâzil şerh literatüründeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda söz konusu şerh Tilimsânî ve Kâşânî şerhleri ile seçilen kısım ve bâblar örnekleminde karşılaştırmalı analize tabi tutulmuştur. Yapılan inceleme; şârihlerin Menâzil metni karşısındaki yorum yaklaşımlarını, delillendirme biçimlerini, kavramsal tercihlerini ve nüsha farklılıklarının yoruma etkisini karşılaştırmalı biçimde ortaya koymaktadır. Üçüncü bölümü oluşturan tenkitli neşir kısmında eserin üç yazma nüshası tavsif edilerek karşılaştırılmış, mevcut nüshalar arasında 57 bâb ile en hacimli metni ihtiva eden Hacı Reşit Bey nüshası esas nüsha olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte mevcut veriler, Nureddinzâde'nin şerhi tamamlayıp tamamlamadığı hususunda kesin bir sonuca ulaşmaya imkân vermemektedir. Bu çalışmanın sonucunda Nureddinzâde'nin Menâzil şerh literatürü içerisindeki yeri belirginleştirilmiş, Tilimsânî ve Kâşânî şerhlerinden seçmeci ve telifçi bir yöntemle yararlandığı tespit edilmiştir. Bu yönüyle çalışma, Nureddinzâde'nin Menâzilü's-sâirîn şerhin özelliklerini ve bu şerhin ilgili literatürdeki yerini ortaya koyarak, özelde Menâzil literatürü, genelde ise Osmanlı tasavvuf düşüncesi üzerine yapılacak araştırmalara katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, prepared within the framework of the critical edition of Sharḥ-i Manāzil al-sāʾirīn by Nūreddinzāda Muṣliḥ al-Dīn Muṣṭafā al-Filibawī (d. 981/1574), consists of three chapters. In the chapter, the general course of the Manāzil al-sāʾirīn commentary tradition is examined, followed by an analysis of the form and content of Nūreddinzāda's commentary. The second chapter seeks to determine more concretely the place of Nūreddinzāda's work within the commentary tradition. For this purpose, his commentary is subjected to a comparative analysis with the commentaries of Tilimsānī and Kāshānī on the basis of selected passages and chapters. This analysis comparatively reveals the commentators' interpretive approaches to the text of Manāzil, their methods of substantiation, their conceptual preferences, and the impact of manuscript variants on interpretation. The third chapter comprises the critical edition of the text. In this section, three manuscript copies of the work were identified, described, and comparatively examined. Among the extant manuscripts, the Hacı Reşit Bey copy, which preserves the most extensive text with fifty-seven chapters (bābs), was selected as the base manuscript. However, the available evidence does not permit a definitive conclusion as to whether Nūreddinzāda completed the commentary in its entirety. The fact that this work has not previously been studied within the Manāzil commentary literature further demonstrates the significance of this edition in filling an important gap in the field. As a result of this study, Nūreddinzāda's place within the Manāzil commentary tradition has been clarified, and it has been determined that he benefited from the commentaries of Tilimsānī and Kāshānī through a selective and synthetic method. Furthermore, Sharḥ-i Manāzil al-sāʾirīn, which has remained in manuscript form until today, has been made available to researchers through a critical edition. In this respect, the study contributes to future research on the Menāzil tradition in particular and Ottoman Sufi thought in general by examining the characteristics of Nureddinzâde's commentary on Manāzil al-sāʾirīn and establishing its place within the relevant commentary tradition.