Nureddinzade, hayatı, eserleri ve tasavvuf anlayışı
Nureddinzade, his life, his works and his understanding of sufism
- Tez No: 453132
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışma Nûreddinzâde'nin tasavvuf tarihindeki yeri ve önemini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte kaynaklar değerlendirilmiş ve Nûreddinzâde'nin yaşadığı XVI. yy.'da Osmanlı Devletinin siyaset, ilim, kültür, sanat, mimari, sosyal, ekonomik, dini ve tasavvufi durumu kısaca ele alınmıştır. Birinci bölümde Nûreddinzâde'nin hayatı, eserleri, tarikat silsilesi, mürit yetiştirme usûlü ve halifeleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Nûreddinzâde'nin, Bedreddin Simâvî'ye ait olan Vâridât adlı esere yazdığı reddiye bağlamında, tasavvuf anlayışı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Burada ahiret, haşir, ba's, cennet, cehennem, melek, şeytan, cin, Hz. İsa, kıyamet ve alametleri, Allah'ın iradesi, âlemin kıdemi, ibadet ve namaz gibi konular üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Nûreddinzâde'nin, tasavvufun temel kavramlarından olan 57 tasavvuf kavramını yorumlama şekli işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is to aim to demonstrate the role and importance of Nûreddinzâde in the history of sufism. The thesis consists of an entrance and three chapters. Resorces have been evaluated in the entrance, and in the XVI. century in which Nûreddinzâde lived, the Ottoman Empire's politics, science, culture, art, architecture, social, economic, religious and mystical state are briefly introduced. In the first chapter, the information about Nûreddinzâde's life, studies, tariqa chains, the procedure of raising dervishes and caliphs have been stated. In the second chapter, Nûreddinzâde's sufism thought has been put forward on the context of an refutation for Vâridât written by Bedreddin Simâvî.Some topics such as hereafter, resurrection,“ba's”, heaven, hell, angels, devils, jinn, the Prophet Jesus Christ, doomsday and its signs, Allah's will, anteriority of the world, worship, prayer have been dealt with in the relevant chapter. In the third chapter, it has been prosessed that how to be dealt with by Nûreddinzâde 57 sufism terms, which are main concepts of sufism has been prosessed.