An investigation into the relationship between students' perception of teacher creativity and effectiveness
Öğrencilerin öğretmen yaratıcılığı ve verimliliği arasındaki ilişki algıları üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 1012155
  2. Yazar: GÖKÇE FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELENA ANTONOVA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin yaratıcılığı ile öğretmen verimliliği arasındaki ilişkiye dair öğrenci algılarını açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanarak incelemiştir. Nicel aşamada, öğrenciler tarafından algılanan öğretmen yaratıcılığını ve öğretmen verimliliğini ölçen bir ölçek ve anket aracılığıyla A1 düzeyinde öğrenim gören 399 üniversite öğrencisinden veri toplanmıştır. İki kavram arasındaki hem genel düzeyde hem de boyut düzeyindeki ilişkileri incelemek amacıyla korelasyon analizleri yapılmıştır. Ardından yürütülen nitel aşamada ise öğrencilerin algılarının daha kapsamlı biçimde incelenmesi için yarı yapılandırılmış görüşmeler düzenlenerek nicel bulguların yorumlanması desteklenmiştir. Elde edilen bulgular, genel öğretmen yaratıcılığı ile genel öğretmen verimliliği arasında güçlü ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Boyut düzeyinde incelendiğinde, yaratıcılığın motivasyonel ve etkileşim odaklı yönlerinin algılanan verimlilik ile daha güçlü ilişkiler gösterdiği; ürün odaklı boyutların ise görece daha zayıf ilişkiler sergilediği belirlenmiştir. Nitel bulgular da bu örüntüyü desteklemiştir; öğrenciler öğretmenin istekli tutumu, destekleyici sınıf ortamı, uyarlanabilirlik ve etkileşimli uygulamaları derse katılımlarını ve öğrenme deneyimlerini şekillendiren önemli unsurlar olarak vurgulamışlardır. Genel olarak çalışma, öğretmen yaratıcılığının özellikle ilişkisel ve katılım odaklı boyutlarının EFL bağlamında öğretmen verimliliğine ilişkin öğrenci algılarının şekillenmesinde merkezi bir rol oynadığını göstermektedir. Nicel ve nitel bulguların bütünleştirilmesi yoluyla araştırma, yaratıcılık–verimlilik ilişkisine dair daha kapsamlı bir anlayış sunmakta ve öğretmen eğitimi ile mesleki gelişim süreçlerine yönelik pedagojik çıkarımlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates students' perception of the relationship between EFL teachers' creativity and teacher effectiveness through an explanatory sequential mixed-methods design. In the quantitative phase, data were collected from 399 A1-level university students using a scale and a questionnaire measuring teacher creativity and effectiveness perceived by students. Correlational analyses were conducted to explore both overall and dimensionlevel associations between the two concepts. In the subsequent qualitative phase, semistructured interviews were carried out to gain deeper insight into students' perceptions and to further interpret the quantitative findings. The results revealed a strong positive association between overall teacher creativity and overall teacher effectiveness. At the dimensional level, motivational and interaction-oriented aspects of creativity demonstrated stronger associations with perceived effectiveness, whereas product-oriented dimensions showed comparatively weaker relationships. The qualitative findings supported these patterns, with students emphasizing teacher enthusiasm, supportive classroom climates, adaptability, and interactive practices as influential factors in their participation and learning experiences. Overall, the study highlights the central role of relational and engagementfocused dimensions of teacher creativity in shaping students' perceptions of teachers' effectiveness in EFL contexts. By integrating quantitative and qualitative evidence, the research contributes to a more comprehensive understanding of the creativity– effectiveness relationship and offers implications for teacher education and professional development.