Fen bilgisi öğretmenliği öğrencilerinin çevrimiçi öğrenme ortamında bağlılığı ile öğrenmeye hazır bulunuşluk, sosyal olabilme algısı ve akademik motivasyonlarının ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of science teacher students in the online learning environment and their ready to learn, perception of social being and academic motivations
  1. Tez No: 772634
  2. Yazar: EDA GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERYILMAZ MUŞTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çevrimiçi öğrenme, teknolojinin eğitimde sağladığı önemli fırsatlardan biridir ve son yıllarda öğretim faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Çevrimiçi öğrenme öğrencilere sağladığı kolaylığın yanı sıra değişen koşullara uyum sağlamalarına imkân tanımaktadır. Bu araştırmada fen bilgisi öğretmenliği öğrencilerinin çevrimiçi öğrenme ortamlarında öğrenci bağlılığı, hazırbulunuşluk, çevrimiçi motivasyon ve algılanan sosyal olabilmeleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünde okuyan 97 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte Sun ve Rueda tarafından geliştirilmiş, Ergün ve Koçak Usluel tarafından Türkçe' ye uyarlaması yapılmış olan“Öğrenci Bağlılığı Ölçeği”ve“Algılanan Sosyal Olabilme Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin akademik motivasyonlarını belirlemek amacıyla Karagüven tarafından Türkçe' ye uyarlaması yapılmış olan“Akademik Motivasyon Ölçeği”ve hazırbulunuşluk seviyelerini belirlemek için ise Hung vd. tarafından geliştirilen ve Yurdugül ve Alsancak Sırakaya tarafından Türkçe' ye uyarlaması yapılmış olan“Çevrimiçi Öğrenme Hazır Bulunuşluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilişki karşılaştırmalarında Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Çevrimiçi öğrenme ortamlarında öğrencilerin bağlılığı ile akademik motivasyon düzeyleri ve algılanan sosyal olabilme düzeyleri arasında anlamlı, pozitif ve orta düzeyde bir ilişki tespit edilirken; öğrencilerin bağlılığı ile hazırbulunuşluk seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Online learning is one of the important opportunities provided by technology in education and has become an integral part of teaching activities in recent years. In addition to the convenience it provides to students, online learning also allows them to adapt to changing conditions. In this study, the relationship between student engagement, readiness, online motivation and perceived social ability of science teacher students in online learning environments was examined.The sample of the research consists of 97 students studying in the Department of Science Education at Aksaray University Faculty of Education in the 2020-2021 academic year.In the research,“Personal Information Form”,“Student Engagement Scale”and“Perceived Social Ability Scale”, which were developed by Sun and Rueda and adapted into Turkish by Ergün and Koçak Usluel, were used as data collection tools. In addition, the“Academic Motivation Scale”, which was adapted into Turkish by Karagüven to determine the academic motivation of the students, and Hung et al.“Online Learning Readiness Scale”, which was developed by Yurdugül and Alsancak Sırakaya and adapted to Turkish by Yurdugül and Alsancak Sırakaya, was used. Pearson Correlation Analysis was used in the analysis of the data.According to the research results; While a significant, positive and moderate relationship was found between students' engagement in online learning environments, their academic motivation levels and their perceived social ability; It was determined that there was no significant relationship between students' commitment and readiness levels.