Birleşmiş milletler deniz hukuku sözleşmesi ışığında münhasır ekonomik bölgelerde askeri faaliyetler
Military activities in the exclusive economic zone according to the united nations convention on the law of the sea
- Tez No: 1012169
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Münhasır ekonomik bölgelerde (MEB) askeri faaliyetler meselesi Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nde (BMDHS) yeterince aydınlatılmamış olduğundan dolayı Sözleşme'nin Aralık 1982'de imzaya açıldığı zamandan beri gerek akademisyenler, gerekse de hükümetler arasında ciddi bir tartışmanın konusu olmuştur. Pek çok devlet; münferit ekonomik, siyasi ve askeri çıkar hesaplarına dayanarak bu konuda çelişkili tutumlar takınmış olup bu konudaki tartışmanın çözülememesi halinde bu konudan doğan uyuşmazlığın özellikle büyük askeri ve ekonomik güce sahip ülkeler arasında gerginlikleri kayda değer boyutlara çıkarmasından endişelenilmektedir. Bu çalışmada başta BMDHS olmak üzere uluslararası antlaşmalar ve diğer hukuki belgeler, literatür ve bazı devletlerin ulusal kanun ve açıklamaları ışığında BMDHS'nin MEB'lerde askeri faaliyetlere ne tür kısıtlamalar getirdiğini ve bu konuda kıyı devletlerinin hak ve yetkilerinin neler olduğunu inceledik.
Özet (Çeviri)
Since the United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS) has been opened to signature in December 1982, the question of military activities in the exclusive economic zone (EEZ) has been a point of considerable debate among scholars as well as governments as this issue wasn't sufficiently clarified in the Convention. Numerous states have adopted conflicting attitudes on this issue based on their respective calculations of economic, political and military interest, and it is worried that the failure to resolve the dispute on this issue can raise the tensions between countries with major military and economic power to significant dimensions. In this study we examined what kind of restriction UNCLOS imposes on military activities in the EEZ and what are the rights and powers of coastal states in this regard.