Gelişimsel dil bozukluğu olan çocuklarda etkileşimli kitap okuma uygulamasının kelime dağarcıklarını geliştirme üzerindeki etkililiği
The effectiveness of interactive book reading application on improving vocabulary in children with developmental language disorder
- Tez No: 1012191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, etkileşimli kitap okuma (EKO) uygulamasının anaokulunda bulunan gelişimsel dil bozukluğu (GDB) olan çocukların sözcük dağarcıklarını (adlandırma) geliştirme üzerindeki etkililiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Erzincan ilinde bulunan bir anaokulundaki üç öğrenciden oluşmaktadır. Her üç öğrenci de yetkili kuruluşlar tarafından GDB tanısı alan ve ana-sınıfına devam eden erkek öğrencidir. Üç öğrenci de okul saatleri dışında bir dil terapistinden destek almaktadır. Çalışmada, öğrencilerin sözcük dağarcığını geliştirmek için EKO uygulaması gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonunda, EKO uygulamasıyla öğrencilerin hedef becerileri kazanmasında anlamlı ilerlemeler sağlandığı görülmüştür. Öğretim sonrası izleme ve genelleme oturumlarında, öğrencilerin öğrenmeyi 1-4 hafta sonrasında da sürdürdüğü ve becerileri farklı durumlara uygulayabildiği belirlenmiştir. Ayrıca, çalışma sürecine ilişkin ebeveyn ve öğrenciden alınan sosyal geçerlik verileri, çalışma sürecini ve bulgularını olumlu yönde desteklemektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, EKO uygulamasının, GDB olan çocukların sözcük dağarcığını arttırmada etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thisstudyaimstoexaminetheeffectiveness of thesharedinteractivebookreading (SIBR) intervention on improvingtactresponses of preschoolchildrenwithdevelopmentallanguagedisorder (DLD). A multiple-probedesignacrossparticipants, one of thesingle-caseexperimentaldesigns, wasemployed in thestudy. Thestudygroupconsisted of threemalestudentsenrolled in a publicpreschool in Erzincan, all of whom had beendiagnosedwith DLD byauthorizedinstitutionsandwereattendingkindergarten. Each of thethreestudentswasalsoreceivingsupportfrom a speechandlanguagetherapistoutside of schoolhours. Inthisstudy, a SIBR wasimplementedtoimprovechildren'stactresponses. At theend of theintervention, resultsshowedthat SIBR producedsignificantprogress in thestudents' acquisition of thetargetedtacts. Follow-upandgeneralizationsessionsconductedaftertheinstructionindicatedthatthestudentsmaintainedwhat they had learnedandwereabletoapplytheacquiredskillsacrossdiversecontexts. Inaddition, socialvaliditydataobtainedfrombothparentsandstudentssupportedtheprocessandfindings of thestudy in a positivemanner. Based on thefindings, the SIBR is an effectiveandfeasibleinstructionalpracticeforimprovingtactresponses in childrenwith DLD.