Okul öncesi eğitimde bilimin doğası: MEB 365 gün öykü serisindeki resimli hikaye kitapları üzerinden tematik analizi
The nature of science in early chi̇ldhood education: A thematic analysis of illustrated storybooks in the Ministry of National Education's 365 days of storees series
- Tez No: 1012210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİÇEK DİLEK BAKANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bilgi edinme yolu olarak bilim hakkında fikir sahibi olmak; bilimi anlamak, bilgiye yaklaşım süreçlerini kavramak ve bireyin bilimsel okuryazarlık seviyesine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu nedenle bilimi yalnızca gözlem, deney ve kanıtlara dayalı bilimsel süreç becerileri gibi tanımlamak yerine, bilimin doğasına dair bütüncül bir bakış açısının kazandırılması önem kazanmaktadır. Bilimin doğasına yönelik bu yaklaşımın temellerinin okul öncesi dönemde atılması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda okul öncesi döneme uygun resimli hikaye kitapları etkili pedagojik araçlar arasında gösterilmektedir. Bu çalışmada nitel araştırma kapsamında MEB 365 Gün Öykü Serisi'nde yer alan, bilimsel içerik konusu bağlamında hazırlanmış 14 kitap doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma bulguları, hikayelerde bilimin doğasına ilişkin temsillerin bilimsel süreç ve araçlar temasında yoğunlaştığını göstermektedir. Bilimsel bilginin özellikleri ve sınırları ile bilimin insani yönleri temasında ise sınırlı ya da hiç temsil örnekleri görülmediği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, okul öncesi dönem resimli dönem resimli kitaplarının geliştirilmesine ve bilimin doğasının daha kapsamlı biçimde yansıtılmasına ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developing an understanding of science as a means of acquiring knowledge contributes significantly to comprehending science itself, grasping the processes of approaching knowledge, and enhancing an individual's level of scientific literacy. Therefore, rather than defining science solely through scientific process skills such as observation, experimentation, and evidence, it has become important to foster a holistic perspective on the nature of science. It is aimed that the foundations of this perspective be established during the preschool period. In this regard, illustrated storybooks appropriate for early childhood are considered effective pedagogical tools. In this study, within the scope of qualitative research, 14 books from the Ministry of National Education's“365 Days Story Series”, prepared in the context of scientific content, were analyzed using the document analysis method. The findings indicate that representations of the nature of science in these stories are predominantly concentrated on themes of scientific processes and tools. However, it was determined that there are limited or no representations related to the characteristics and limitations of scientific konowledge and the human aspects of science. Based on these findings, recommendations were provided for improving preschool illustrated storybooks and for reflecting the nature of science in a more comprehensive manner.