Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin çok yönlü liderlik yönelimi, rekreasyonel liderlik davranışı ve boş zaman yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between multidimensionalleadership orientation, recreational leadership behavior, andleisure time management among students of the Faculty ofSports Sciences
- Tez No: 1012226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin çok yönlü liderlik yönelimleri, rekreasyonel liderlik davranışları ve boş zaman yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilen çalışmada örneklem grubu toplam 385 (n) katılımcının bulunduğu Bayburt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Katılımcıların konu ile ilgili görüşlerinin alınması için 4 ayrı form kullanılmıştır. Bunlar; Kişisel Bilgi Formu, Çok Yönlü Liderlik Yönelimi Ölçeği, Rekreasyonel Liderlik Davranışı Ölçeği ve Boş zaman Yönetimi Ölçeği. Elde edilen tüm ham veriler SPSS (26. versiyon) yazılımında test edilmiştir. Verilerin analiz sürecinde ilk olarak tanımlayıcı analizler gerçekleştirilmiştir ve Parametrik testlerin kullanımına uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda; t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve ilişki testlerinden pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. İlgili testler aracılığı ile yapılan sınamalar neticesinde katılımcıların çok yönlü liderlik yönelimine ilişkin cinsiyet, yaş ve haftalık boş zaman değişkeni bağlı istatistiki açıdan anlamlı bulgular tespit edilmiştir. Rekreasyonel liderlik davranışına ilişkin ise haftalık boş zaman ve yaş değişkenine bağlı istatistiki açıdan anlamlı bulgular bulunmuştur. Boş zaman yönetimine ilişkin cinsiyet ve sınıf düzeyi alt boyutuna bağlı istatistiki açıdan anlamlı bulgular bulunmuştur. Son olarak çok yönlü liderlik yönelimi, rekreasyonel liderlik davranışı ve boş zaman yönetimi alt boyutları arasında düzeyi ve yönü farklılık gösteren ilişkilerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between multifaceted leadership orientations, recreational leadership behaviors, and leisure time management among students of the Faculty of Sports Sciences at Bayburt University. To this end, a correlational survey model was used in the study, with a sample group consisting of 385 (n) participants from the Faculty of Sports Sciences at Bayburt University. Four separate forms were used to obtain the participants' opinions on the subject: Personal Information Form, Multifaceted Leadership Orientation Scale, Recreational Leadership Behavior Scale, and Leisure Time Management Scale. All raw data obtained were tested using SPSS (version 26) software. Descriptive analyses were performed first in the data analysis process, and it was determined that the data were suitable for use with parametric tests. In this context, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were used. As a result of the tests conducted using these tests, statistically significant findings were found regarding the participants' multifaceted leadership orientation in relation to gender, age, and weekly leisure time variables. Regarding recreational leadership behavior, statistically significant findings were found depending on weekly leisure time and age variables. Statistically significant findings were also found regarding the gender and grade level sub-dimensions of leisure time management. Finally, it was concluded that there are relationships with varying levels and directions between the subdimensions of multifaceted leadership orientation, recreational leadership behavior, and leisure time management.