Distal radius kırığında manuel lenf drenajının ağrı, fonksiyonellik ve ödem üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of manual lymphatic drainage on pain, functionality, and edema in distal radius fracture
  1. Tez No: 1012241
  2. Yazar: EZGİ KABADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, distal radius kırığı (DRK) sonrası rehabilitasyon sürecinde geleneksel egzersiz programına eklenen manuel lenf drenajının (MLD); ağrı, üst ekstremite fonksiyonelliği ve ödem üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya 20-65 yaş arası DRK tanısı almış 22 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar, geleneksel egzersiz grubu (GEG, n=11) ve müdahale grubu (MG, n=11) olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba 8 hafta boyunca, haftada 3 gün standart rehabilitasyon programı uygulanırken, müdahale grubuna ek olarak manuel lenf drenajı uygulanmıştır. Değerlendirmeler tedavi öncesi, 4. hafta ve 8. haftada yapılmıştır. Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi–Kısa Form (Quick-DASH), Görsel Analog Skala (VAS), Kısa Ağrı Envanteri-Kısa Form (BPI), Yaşam Kalite Ölçeği Kısa Form (SF-36) kullanılmıştır. Beraberinde çevresel ölçüm, kavrama kuvveti ve eklem hareket açıklığı değerlendirilmiştir. Her iki grupta da ağrı, fonksiyonellik, eklem hareket açıklığı, kavrama kuvveti, ödem ve yaşam kalitesi parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir. Bununla birlikte, müdahale grubunda ağrı ve fonksiyonellik açısından daha belirgin bir iyileşme sağlanırken ödem açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. DRK rehabilitasyonunda MLD'nin egzersiz programına eklenmesi, ağrı düzeyi ve fonksiyonel iyileşme açısından daha etkili sonuçlar sağlamaktadır ancak ödem üzerine üstünlüğü net olarak gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of manual lymphatic drainage (MLD) added to a conventional exercise program on pain, upper extremity functionality, and edema in the rehabilitation process following distal radius fracture (DRF). A total of 22 participants aged 20–65 years with a diagnosis of DRF were included in the study. Participants were randomly assigned into two groups: the conventional exercise group (CEG, n=11) and the intervention group (IG, n=11). Both groups received a standard rehabilitation program three times per week for 8 weeks, while the intervention group additionally received manual lymphatic drainage. Assessments were performed before treatment, at the 4th week, and at the 8th week. The evaluations included the Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand–Quick Form (Quick-DASH), Visual Analog Scale (VAS), Brief Pain Inventory–Short Form (BPI), and Short Form Health Survey (SF-36). In addition, circumferential measurements, grip strength, and range of motion were assessed. Statistically significant improvements were observed in both groups in terms of pain, functionality, range of motion, grip strength, edema, and quality of life parameters. However, the intervention group showed more pronounced improvement in pain and functionality, whereas no significant difference was found between groups regarding edema. Adding MLD to the exercise program in DRF rehabilitation provides more effective results in terms of pain reduction and functional recovery, although its superiority regarding edema could not be clearly demonstrated.