Distal radius kırıklarında iki farklı volar plak uygulaması ve pronator quadratusun etkinliği
Compari̇son of TWO di̇fferent di̇stal radi̇us volar locki̇ng plates and the effect of pronator quadratus
  1. Tez No: 453925
  2. Yazar: MAHMUT TUNÇEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ŞENER, UZMAN HÜSEYİN TAMER URSAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Distal radius kırığı nedeniyle iki farklı volar plak ile tedavi edilen hastaların klinik ve radyolojik olarak incelenmesi; pronator quadratus kası tamirinin klinik ve radyolojik sonuçla etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Radius distal uç kırığı olan 77 hasta açık redüksiyon ve volar kilitli plak ile tedavi edildi. Kilitli plak olarak; 39 hastada yeni geliştirilen radius distal uç kilitli volar plak (Hipokrat Medikal), 38 hastada da halihazırda kullanımda olan diğer plak (Acu-loc) kullanıldı. Komplikasyon nedeniyle tekrar operasyon gerektiren 3 hasta pronator quadratus kasının incelendiği gruplara alınmadı. 27 hasta pronator quadratus kası tamiri yapılırken 50 hastada ise tamir yapılmadı. Klinik sonuçlar Quick DASH anketi, el bileği eklem hareket açıklıkları , kavrama (grip) gücü ile değerlendirilirken, radyolojik sonuçları değerlendirmek için Stewart Skorlama Formu kullanıldı. Ayrıca ultrasonografik olarak pronator quadratus kası kalınlıkları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Purpose ; The patients that are treated by two different volar plate due to distal radius fracture compare the clinical and radiographic outcomes and to assess the effect of pronator quadratus muscle repair over wrist function. Method; 77 patients with distal radius fracture were treated by open reduction and volar locking plate. As locking plate , 39 patients were treated by distal radius volar locking plate which is newly developed and 38 patients were treated by the other plate which is currently in use ( Acu-loc). 3 patients who need re-operation because of complications weren't taken into the groups that examine the pronator quadrus muscle. 27 patients' pronator quadratus muscle repair were done while 50 patients weren't. Clinical results were evaluated by QDASH, range of motion and grip strength.For evaluation of the radiological results, Steward score was used. Additionally, the thickness of pronator quadrus muscle were recorded ultrasonographically. Results ; Whereas the QDASH scores,flexion,extention, pronation and supination differences of the facts that the plate belongs to Hipokrat Medical were used is statistically slightly higher than the facts that the plate belongs to Acu-Loc ; the duration of follow up of the plate which belongs to Hipokrat Medical is statistically slightly lower than the plate which belongs to Acu Loc.