Babaların yenidoğan bakımına hazır oluşlukları ile doğum sonu güvenlik hissi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between fathers' readiness for newborn care and their sense of postpartum security
- Tez No: 1012247
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN SOĞUKPINAR, DOÇ. DR. ZÜMRÜT BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, babaların yenidoğan bakımına hazır oluşlukları ölçeğini geliştirmek ve babaların yenidoğan bakımına hazır oluşlukları ile doğum sonu güvenlik hissi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Metodolojik ve tanımlayıcı kesitsel tipte planlanan bu araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Metodolojik tipteki bölüm, babaların yenidoğan bakımına hazır oluşluklarını ölçmeye yönelik bir ölçek geliştirmek amacıyla, Mart 2024–Temmuz 2024 tarihleri arasında Çanakkale ilinde bulunan bir hastanenin gebe izlem polikliniğinden hizmet alan 372 çiftin katılımıyla yürütülmüştür. Bu aşamada veriler, kişisel bilgilerin bulunduğu“Tanıtıcı Bilgi Formu 1”ve“Babaların Yenidoğan Bakımına Hazır Oluşluk Ölçeği Taslak Formu”kullanılarak toplanmıştır. Tanımlayıcı kesitsel tipteki araştırmada, geliştirilen ölçek ve Babaların Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeği kullanılmış olup, araştırma verileri Eylül 2024 ile Mart 2025 tarihleri arasında Çanakkale ilindeki aynı hastanede toplanmıştır. Tanımlayıcı kesitsel tipteki araştırmanın verileri iki aşamada toplanmıştır. Birinci aşamada kişisel bilgilerin yer aldığı“Tanıtıcı Bilgi Formu 2”nin birinci bölümü ve babaların yenidoğan bakımına hazır oluş düzeylerini ölçmek amacıyla Babaların Yenidoğan Bakımına Hazır Oluşlukları Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, doğum için hastaneye gelen, çalışmaya gönüllü katılan ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 184 anne ve baba (çift) ile yüz yüze, mahremiyetin sağlandığı tek kişilik Non-Stres Test (NST) odasında toplanmıştır. İkinci aşamada ise“Tanıtıcı Bilgi Formu 2”nin ikinci bölümü ve babaların doğum sonu güvenlik hissini ölçmek amacıyla Babaların Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeği kullanılmıştır. Doğum sonrası yedinci gününde olan anne ve babalara (çifte) e-posta yoluyla ulaşılmış ve veriler Google Forms aracılığıyla çevrim içi toplanmıştır. Bu aşamada 11 katılımcıya ulaşılamamış ve araştırma 173 katılımcı ile tamamlanmıştır. Metodolojik araştırma analizinde, taslak ölçek İGE ve İGO değerleri hesaplanmış; ayrıca AFA ve DFA uygulanmış, Cronbach's α katsayısı incelenmiş ve test-tekrar test analizi yapılmıştır. Tanımlayıcı araştırma analizinde ise, tanımlayıcı veriler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p≤0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Bu araştırmada geliştirilen Babaların Yenidoğan Bakımına Hazır Oluşlukları Ölçeği, 5'li Likert tipi, 35 madde ve üç faktörden oluşan bir ölçektir. Ölçekten alınan yüksek puan, babaların yenidoğan bakımına hazır oluşluk düzeyinin fazla olduğunu göstermektedir. Ölçekte Cronbach's α=0,97 olarak bulunmuş ve toplam varyansın %61'ini açıkladığı belirlenmiştir. Ölçeğin alt boyutları; Faktör 1“Bebeğin Temel Gereksinimleri ve Rutin Bakımı”, Faktör 2“Bebekte Gelişebilecek Sorunların Önlenmesi ve Bakımı”ve Faktör 3“Bebeğin Genel Vücut Hijyeni ve Bakımı”olarak adlandırılmıştır. Ölçekten alınabilecek puan 35-175 arasında değişmektedir. Tanımlayıcı kesitsel tipteki araştırmada katılımcıların yaş ortalaması annelerde 28,78±5,37 (min=18, max=45), babalarda ise 31,27±4,96 (min=20, max=45) olarak belirlenmiştir. Eğitim düzeyi incelendiğinde annelerin %61,3'ünün ve babaların %59,0'ının üniversite mezunu olduğu saptanmıştır. Babaların bebek bakımında sosyal destek alma durumu, annelerin çalışma ve bebeğin bakımında problem yaşama durumu hazır oluşluk puanlarında farklılık göstermiştir (p<0,05). Annenin eğitim düzeyi, ailenin gelir düzeyi, ebeveynlerin doğum sonrası duygu durumları, babanın bebek bakımıyla ilgili bilgi edinme durumu ve ebeveynlerin bebek bakımında sorun yaşama durumu ile güvenlik hissi puanı arasında anlamlı ilişkili bulunmuştur (p<0,05). Babaların yenidoğan bakımına hazır oluşlukları toplam puan ortalaması 137,92±26,12 ve babaların doğum sonrası güvenlik hissi toplam puan ortalaması 38,20±7,65 olarak belirlenmiştir. Ölçeklerin toplam puanları incelendiğinde aralarında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (r=0,031, p=0,684). Sonuç: Geliştirilen otuz beş maddelik Babaların Yenidoğan Bakımına Hazır Oluşlukları Ölçeği, babaların yenidoğan bakımına hazır olma düzeylerini değerlendirmede geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracıdır. Bulgular, babaların yenidoğan bakımına yüksek düzeyde hazır olduklarını ancak bu hazır oluşun doğum sonrası güvenlik hissi ile doğrudan ilişkili olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to develop a scale measuring fathers' readiness for newborn care and to examine the relationship between fathers' readiness for newborn care and their sense of security following childbirth. Method: This study, designed as a methodological and descriptive cross-sectional study, was conducted in two phases. The methodological phase, aimed at developing a scale to measure fathers' readiness for newborn care, was conducted between March 2024 and July 2024 with the participation of 372 couples receiving services at the prenatal care clinic of a hospital in Çanakkale. In this phase, data were collected using the“Demographic Information Form 1,”which included personal information, and the“Draft Form of the Fathers' Readiness for Newborn Care Scale.”In this descriptive cross-sectional study, the developed scale and the Fathers' Postpartum Safety Perception Scale were used; the research data were collected between September 2024 and March 2025 at the same hospital in Çanakkale. Data for the descriptive cross-sectional study were collected in two phases. In the first phase, the first section of the“Demographic Information Form 2,”which contains personal information, and the Fathers' Readiness for Newborn Care Scale were used to measure fathers' levels of readiness for newborn care. Data were collected in person from 184 mothers and fathers (couples) who came to the hospital for childbirth, volunteered to participate in the study, and met the inclusion criteria, in a private, single-person Non-Stress Test (NST) room where confidentiality was ensured. In the second phase, the second section of the“Informational Form 2”and the Fathers' Postpartum Sense of Security Scale were used to measure fathers' sense of security following childbirth. Mothers and fathers (couples) on the seventh day postpartum were contacted via email, and data were collected online through Google Forms. In this phase, 11 participants could not be reached, and the study was completed with 173 participants. In the methodological analysis, the IGE and IGO values of the draft scale were calculated; additionally, AFA and DFA were applied, Cronbach's α coefficient was examined, and a test-retest analysis was conducted. In the descriptive analysis, descriptive statistics, an independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were performed. The level of statistical significance was set at p ≤ 0.05. Results: The Fathers' Readiness for Newborn Care Scale developed in this study is a 5-point Likert-type scale consisting of 35 items and three factors. A high score on the scale indicates a high level of fathers' readiness for newborn care. The scale's Cronbach's α was found to be 0.97, and it was determined to explain 61% of the total variance. The scale's subscales are named Factor 1“The Baby's Basic Needs and Routine Care,”Factor 2“Prevention and Care of Potential Problems in the Baby,”and Factor 3“The Baby's General Body Hygiene and Care.”Scores on the scale range from 35 to 175. In this descriptive cross-sectional study, the mean age of participants was 28.78 ± 5.37 (min = 18, max = 45) for mothers and 31.27 ± 4.96 (min = 20, max = 45) for fathers. When educational level was examined, it was found that 61.3% of mothers and 59.0% of fathers were college graduates. Fathers' receipt of social support for infant care, mothers' employment status, and the presence of problems in infant care were associated with differences in readiness scores (p<0.05). A significant association was found between the mother's educational level, the family's income level, the parents' postpartum emotional states, the father's knowledge acquisition regarding infant care, and the parents' experience of difficulties in infant care, and the sense of security score (p<0.05). The mean total readiness score for fathers regarding newborn care was 137.92 ± 26.12, and the mean total postpartum sense of security score for fathers was 38.20 ± 7.65. When the total scores of the scales were examined, no significant relationship was found between them (r = 0.031, p = 0.684). Conclusion: The 35-item Fathers' Readiness for Newborn Care Scale developed in this study is a valid and reliable measurement tool for assessing fathers' level of readiness for newborn care. The findings indicate that fathers are highly prepared for newborn care; however, this readiness is not directly related to their sense of security following childbirth.