Amerikan evsel mühendisleri (domestic engineer) ve modern konutun değişimine katkilari
American domestic engineers and their contributions to the transformation of modern housing
  1. Tez No: 989921
  2. Yazar: GÖNÜL ŞAHİNKAYA SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİLAY GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Mimarlık, History, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Endüstri Devrimi ile birlikte, kadınların çalışma hayatına katılmasıyla başlayan süreçte, Amerika'da ortaya çıkan kadın hareketlerini ve bu hareketlerin, konut tasarımına etkilerini incelemektedir. Catharine Beecher, Harriet Beecher, Ellen Richards, Helen Campbell, Maria Parloa, Lillian Gilbreth, Harriette Merrick Plunket, Greta Grey, Christine Frederick, Lydia Ray Balderstone gibi“Evsel Mühendisler”olarak adlandırılan öncü kadınların, ev ekonomisi modeli üzerinden konut tasarımına, mutfak ve genel yaşam alanlarının verimliliğine yaptıkları katkılar ele alınmaktadır. Endüstri Devrimi ile birlikte, fabrikalarda çalışmayı tercih eden işçi kadın arzı yüzünden hizmetçi bulmakta zorlanan orta sınıf Amerikalı kadınlar için bu dönem ciddi bir toplumsal sorun niteliği kazanmıştı. Çünkü ev işleri ve yemek yapmak zamanın neredeyse tamamını almaktaydı. 19. Yüzyıl da orta sınıf Amerikalı kadınlara ev ekonomisini öğretmek için“Evsel Mühendisler”olarak nitelendirilen kadınlar tarafından okullarda dersler verilmeye başlandı. Ayrıca dergilerde, kitaplarda“ev ekonomisi, ev mimarisi, verimli ev, sağlıklı ev, ev inşası, ev dekorasyonu”gibi konularda kadınlar eğitiliyorlardı.“Evsel Mühendisler”kadınların ev içi yükünü hafifletmeyi, ev işlerini rasyonelleştirmeyi ve daha sağlıklı, konforlu ve verimli yaşam alanları yaratmayı amaçlayan çalışmalar yapmışlardır. Tez, bu kadınların geliştirdiği tasarım prensiplerini, verimlilik kavramlarını ve bunların modern konut anlayışına olan yansımalarını detaylı bir şekilde analiz etmektedir.“Evsel Mühendisler”kadın ve konut ilişkisi etrafında, yüz yıl gibi bir süreci kapsayan, konutta verimlilik ekseni üzerinden, ölçümsel deney çalışmaları yapmışlardır. Tasarımlarında, Viktoryen tarzını reddederek, gündelik hayatı pratikleştirme sürecine gidilmiştir. Çalışmada,“Evsel Mühendislerin”fiziksel konfor (havalandırma, sıhhi tesisat, kanalizasyon) ve konutta verimlilik (hol, yemek odası, salon, yatak odası ve mutfak tasarımları) üzerine yaptıkları çalışmalar incelenmiş; Frankfurt Mutfağı gibi dönüm noktası niteliğindeki tasarımlar da bu çerçevede değerlendirilmiştir.“Evsel mühendisler”Taylorizm ilkelerini de kullanarak verimli bir ev inşası için neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler paylaşarak Amerikan tarzını ortaya koyacak özgün fikirler ileri sürmüşlerdir. Mutfak mekân da yapmış oldukları reformlar Avrupa'da Margarete Schütte Lihotzky'nin dikkatini çekerek fikirlerinin gelişmesine sebep olmuş ve“Frankfurt Mutfağı”doğmuştur.“Evsel Mühendislerin”verimli konut modeli modern mimarinin öncülerinden olan Frank Lloyd Wright gibi bazı mimarlarında dikkatini çekmiştir. Yapmış oldukları çalışmalarda“Evsel Mühendislerin”fikirlerinin etkilerini görmekteyiz. Sonuç olarak bu tez,“Evsel Mühendislerin”ev ekonomisi ve verimlilik ilkeleriyle konut tasarımına getirdikleri yenilikçi yaklaşımların, günümüz modern konut anlayışının temellerini atmada önemli bir rol oynadığını vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the women's movements that emerged in the United States during the process that began with women's participation in working life following the Industrial Revolution, and analyzes the effects of these movements on housing design. It focuses on the contributions of pioneering women referred to as“Domestic Engineers,”such as Catharine Beecher, Harriet Beecher, Ellen Richards, Helen Campbell, Maria Parloa, Lillian Gilbreth, Harriette Merrick Plunket, Greta Grey, Christine Frederick, and Lydia Ray Balderstone, particularly their contributions to housing design and to the efficiency of kitchens and overall living spaces through the model of home economics.In the nineteenth century, courses in home economics began to be offered in schools to middle-class American women by those identified as“Domestic Engineers.”In addition, women were educated through magazines and books on topics such as home economics, domestic architecture, efficient housing, healthy homes, house construction, and home decoration. The“Domestic Engineers”carried out studies aimed at reducing women's domestic workload, rationalizing household labor, and creating healthier, more comfortable, and more efficient living environments. This thesis provides a detailed analysis of the design principles and concepts of efficiency developed by these women, as well as their reflections on modern housing concepts.Focusing on the relationship between women and housing, the“Domestic Engineers”conducted measurement-based experimental studies centered on residential efficiency over a period spanning nearly a century. Rejecting the Victorian style in their designs, they sought to simplify everyday life. This study examines their work on physical comfort (ventilation, plumbing, and sewage systems) and residential efficiency (including the design of halls, dining rooms, living rooms, bedrooms, and kitchens). Landmark designs, such as the Frankfurt Kitchen, are also evaluated within this framework.By applying the principles of Taylorism, the“Domestic Engineers”proposed original ideas on how efficient homes should be constructed, contributing to the emergence of a distinct American approach to domestic design. The reforms they introduced in kitchen design attracted the attention of Margarete Schütte-Lihotzky in Europe, influencing the development of her ideas and leading to the creation of the Frankfurt Kitchen. The efficient housing model proposed by the“Domestic Engineers”also drew the attention of some architects, including Frank Lloyd Wright, one of the pioneers of modern architecture, and the influence of the“Domestic Engineers'”ideas can be observed in their works. In conclusion, this thesis emphasizes that the innovative approaches introduced by the“Domestic Engineers”through the principles of home economics and efficiency played a significant role in laying the foundations of contemporary modern housing design.