Küçük internal rezorpsiyon kavitesi içeren köklerde farklıtekrarlayan tedavi tekniklerinin etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of the effectiveness of different retreatmenttechiques in roots with small internal resorption cavities
- Tez No: 1012252
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR UZUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Endodontik tedavi başarısızlıklarında sıklıkla tercih edilen yöntem olan cerrahi olmayan endodontik tekrarlayan tedavi, mevcut dolgu malzemelerinin ve mikroorganizmaların tamamen uzaklaştırılması, kök kanallarının yeniden şekillendirilmesi ve doldurulmasına dayanır. Ancak anatomik olarak karmaşık kök kanalları ve internal rezorpsiyon kaviteleri gibi düzensiz yapılar tekrarlayan tedaviyi zorlaştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı internal rezorpsiyon kaviteleri bulunan kök kanallarında, endodontik tekrarlayan tedavi yöntemlerinin etkinliğini değerlendirmektir. 100 adet tek köklü insan maksiller kesici diş kanalları parsiyel dekoronizasyon işlemi sonrasında hazırlandı, uzun eksenleri boyunca iki eşit parçaya bölündü. Elmas rond frez kullanılarak her örneğin koronal üçlüsünün ortasında başlayan 0,8 mm derinliğinde ve 1,6 mm çapında kaviteler oluşturulduktan sonra demineralizasyon protokolü için %5 nitrik asit (12 saat), %5 NaOCl (10 dk) ve tekrar %5 nitrik asit (12 saat) uygulandı. Örnekler tekrar bir araya getirildikten sonra dental operasyon mikroskobu büyütmesi altında gutta perka ve AH Plus ile kanal dolgusu tamamlandı. Rezorpsiyon kavitesinin apikalinde lateral kondenzasyon tekniği; internal rezorpsiyon kavitesi ve koronali devamlı ısıyla vertikal kompaksiyon tekniği ile kullanıldı. 5 adet diş kanal dolgusu yapılmadan negatif kontrol, 5 adet diş kanal dolgusu uzaklaştırılmadan pozitif kontrol grubu olarak ayrıldı. Kanal dolgusu dental operasyon mikroskobu büyütmesi altında döner aletlerle uzaklaştırıldıktan sonra örnekler üç gruba ayrıldı. Birinci grupta ultrasonik aktivasyon, ikinci grupta sonik aktivasyon üçüncü grupta Xp Endo Finisher-R tamamlayıcı teknikleri %2,5 NaOCl ve %17 EDTA ile kullanıldı. Örnekler tekrar iki eşit parçaya ayrıldı. Operasyon mikroskobunda dijital kamerayla x20 büyütmede fotoğraflandıktan sonra bilgisayar ortamına aktarıldı. ImageJ yazılım programıyla iki gözlemci tarafından ölçüldü. Gruplar arasında gözlemci bir ve ikinin ortalama değerleri bakımından fark bulunmadı. (p>0,05). Gözlemci içi ve gözlemciler arasındaki uyumlar anlamlı bulundu. (p<0,05)Hiçbir yöntem kanal dolgu artıklarını tamamen uzaklaştıramamıştır. Xp Endo Finisher-R, diğer yöntemlere göre kanal dolgu maddesini daha fazla uzaklaştırsa da yöntemler arasında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Non-surgical endodontic retreatment is frequently preferred in cases of endodontic treatment failures. However, complex anatomical structures such as internal resorption cavities complicate retreatment procedures. The aim of this study is to evaluate the efficacy of endodontic retreatment techniques in root canals with internal resorption cavities. 100 single-rooted human maxillary incisors were decoronated, split longitudinally, cavities (0.8 mm deep, 1.6 mm diameter) were created in the middle third of each tooth using a diamond round bur, followed by a demineralization protocol consisting of 12 hours with 5% nitric acid, 10 minutes with 5% sodium hypochlorite, and an additional 12 hours with 5% nitric acid. Samples were then reassembled, and canal obturation was performed under dental operating microscope magnification using gutta perca and AH Plus sealer. The apical segment was obturated using lateral condensation, while the internal resorption cavity and coronal segments were obturated with the continuous heat vertical compaction technique. Five teeth without canal obturation served as negative controls, five teeth without obturation removal were designated positive controls. Canal fillings were mechanically removed using rotary instruments under dental operating microscope magnification. Remaining samples were randomly assigned to three groups according to supplemental cleaning techniques: ultrasonic activation, sonic activation, and Xp Endo Finisher-R supplementary techniques were used with 2.5% NaOCl and 17% EDTA. Subsequently, samples were separated into two halves, photographed at ×20 magnification with a digital camera under an operating microscope, and analyzed independently by two observers using ImageJ software. There was no significant difference between the groups regarding the mean values obtained by observer one and observer two. (p>0,05) Both intra-observer and inter-observer agreements were found to be significant. (p<0,05) None of the tested techniques completely removed root canal filling material. Although Xp Endo Finisher-R removed more filling material compared to other techniques, no significant differences were found among the methods.